Kılıçdaroğlu'ndan KYK açıklaması: Bunun adı sosyal devlet değil sosyal tefeciliktir

Fotoğraf: AA

TÜKENMEZ HABER - Türkiye'de binlerce yeni mezun üniversite öğrencisi, Kredi Yurtlar Kurumu'na olan borçları nedeniyle mağdur durumda. Yıllar önce öğrenim kredisi alan öğrenciler ekonomik kriz ve işsizliğin getirdiği şartlarla birlikte bu borcu ödeyemiyorlar. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KYK borçları dolayısıyla mağdur olan gençlerle bir araya geldi.

CHP Genel Merkezi'nden telekonferans yöntemiyle önerileri dinleyip soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, borçlara ilişkin "Tamamının silinmesi lazım. Niçin silinmesi lazım? Devlet sizi işsiz bıraktı. Beni devlet işsiz bıraktıysa silecek" dedi. Kılıçdaroğlu katılımcıların önerisi üzerine 'Bu öneriyi iktidar kanadına ve MHP'ye sunacağız' dedi.

'SARAY'DAN BUGÜNE KADAR GELEN YANIT YOK'

Bir katılımcının 'siyasi partilerin ortak bir çalışmasıyla bir zemin oluşturma' önerisini değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Çok güzel olur. Zaten bir bir önergeyi verirken arkadaşlarımız AKP ve MHP'nin grup başkanvekilleriyle görüşüyorlar. Bazen 'önergeyi iktidar olarak siz verin' diyoruz ama onu bile kabul etmiyorlar. Çünkü iktidarı destekleyen ve iktidar partilerinin bağımsız iradeleri yok. Saray'dan gelen talimata göre el kaldırıyorlar. "Saray'a sorun, belki 'evet' der" diyoruz ama şu ana kadar gelen hiçbir şey yok" diye konuştu.

'SÖZ, ARKADAŞLARIMA SÖYLEYECEĞİM'

Devamında ise şunları kaydetti:

"Söz, önümüzdeki günlerde grup başkanvekili arkadaşlarıma söyleyeceğim. 'Gençlerin KYK borçlarının silinmesi için en azından bütün partilerin ortak talebiyle gündeme gelsin gelsin' diye bir önerileri var, bu öneriyi iktidar kanadına ve MHP'ye sunacağız. Onlar da kabul ederse yapacağız endişeniz olmasın."

'SOSYAL TEFECİLİK'

İBB, 13 bin öğrenciye karşılıksız burs verdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Siz bursu veriyorsunuz bir de geri istiyorsunuz. Geri isteyecekseniz iş vereceksiniz. Bunun adı sosyal devlet değil sosyal tefeciliktir" diye konuştu.

'MADDİ DURUMU İYİDİR, ÖDEMİŞTİR'

Borçların silinmesi önerisine ilişkin 'Ödeyenler neden ödedi?' şeklindeki olası eleştire de değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Kredi borcunu ödeyen arkadaşın maddi durumu iyidir, ödemiştir. Siz nasıl ödeyeceksiniz? Belki iş bulmuştur. Ama siz bulamadınız. Sosyal devlet, düşük gelirlinin yanında olan devlettir. Soru şu; Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet mi? Sosyal devleti sorgulayacaksınız. Sizin benden daha fazla hakkınız var. Benim işim var, sizin yok. Benim evim var, sizin yok."

'İŞ BULMAYANA OY VERMEZSENİZ TÜRKİYE'Yİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ'

Gençlerin umutsuzluğuna ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, "'Beni işsiz bırakan iktidara oy vermeyeceğim' demelisiniz. Siz güçlüsünüz ama gücünüzün farkında değilsiniz. Tek tek mücadele edip talepte bulunuyorsunuz. Size iş bulmayana oy vermezseniz Türkiye'yi değiştirebilirsiniz" diye konuştu. 

'SARAY'DA ÇAY İÇTİM AMA PASTA BURADA HARAMDIR DİYE YEMEDİM'

Katılımcılardan birinin Beştepe'deki masraflara ilişkin değerlendirmesini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Saray'ın günlük harcamasıyla hiçbir şey kıyas yapılamaz. Orada altın yaldızlı tuvaletler var. Ben hayatımda bir kez gittim, mermerleri görseniz... O şatafatı görseniz... Çayı içtim ama pasta burada haramdır diye yemedim. Bu israf sizlerin oylarıyla oldu. Siz umutsuzluğa kapılıyorsunuz ama farkında değilsiniz. Bütün siyasi partiler size muhtaç. Ama güçlü olmanız için bir arada olmanız lazım. Beni işsiz bırakana ben oy vermeyeceğim demeniz lazım. Pek çok sorununuz rahatlıkla çözülür." diye konuştu.

'FAİZLER OLAĞANÜSTÜ'

Öte yandan toplantıdaki bazı konuşmacılar, zamanında aldıkları kredinin faizinin olağanüstü olduğunu, iş bulmak için İstanbul'a geldiklerini, atamalarının yapılmadığını söyledi. 

'KEŞKE TEFECİDEN BORÇ ALSAYDIK'

Bir katılımcı, "Keşke bir tefeciden alsaydık da KYK borcu almasaydık" şeklinde değerlendirmede bulunurken, diğer bazı yorumlar ise şu şekilde oldu:

"Devlet, ev eşyaları almak üzereyken hesaplarıma bloke koydu, döner yerken boğazımda kaldı. Evlenmeme bir hafta kalmıştı."

"TC'nin açılımı artık 'Tanıdıklar Cumhuriyeti'"


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR