RTÜK'ten Tele 1'e soruşturma

Fotoğraf: AA

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yazılı açıklamasında, Tele 1 sunucusu Musa Özuğurlu'nun yayındaki"Soylu'nun başında olduğu teşkilatın memurları Türkiye'de cemevlerine girip rahatlıkla işeyebiliyor. Böyle bir şey var ama Erdoğan, Merkel'i eleştirebiliyor" ifadeleri nedeniyle RTÜK'ün inceleme başlattığını belirtti.

'İNFİAL OLUŞTURABİLECEK AÇIKLAMALAR'

"Tele 1 ekranlarında kamuoyu vicdanını rahatsız eden açıklamalar dikkatimizden kaçmamıştır." ifadesini kullanan Şahin, şunları kaydetti:

"Tele 1 sunucusunun bahse konu yayında muhalefet etme psikolojisiyle kahraman polislerimize iftira atması kabul edilemez. Kendisini esefle kınıyorum. Kamu görevi yürüten yayıncıların gazetecilik ilkelerini unutarak toplumda infial oluşturabilecek açıklamalar yapma özgürlüğü yoktur. RTÜK olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Söz konusu yayınla alakalı inceleme başlatılmıştır."

NE DEMİŞTİ?

Tele 1 televizyonunda program sunan Musa Özuğurlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Şansöylesi Merkel'e yönelik sözlerini anımsatarak "Camiye baskın yaptınız gibisinden, dine hakaret olarak değerlendirdi. Erdoğan'ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun başında olduğu teşkilatın memurları Türkiye'de cemevlerine girip rahatlıkla işeyebiliyor. Böyle bir şey var ama Erdoğan, Merkel'i eleştirebiliyor." demişti.

'BÜTÜN EMNİYET TEŞKİLATINI SUÇLAMAK GİBİ BİR NİYETİMİZ OLAMAZ'

Özuğurlu da bugün bir açıklama yaparak ifadelerine açıklık getirdi:

Erdoğan’ın hem Macron’a hem de Merkel’e yönelik ‘dini özgürlükler olmadığı’ yönünde eleştiri yöneltti. Ben de buradan dedim ki tamam bu eleştiriler yapılıyor ama önce bizim kendimize bakmamız lazım. 2018 yılında Armutlu Cemevi’nde çirkin bir olay vardı ve bu olaya gönderme yaptım. Fakat bu benim genelleme yaptığım şeklinde yorumlanmış. Orada o baskını yapan polislerden bazılarının idrarını yaptığı yönünde bir anlatı söz konusu. Hatta HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu tarafından soru önergesi olarak Meclis’e gönderildi. Bu mesele Türkiye’deki herkes tarafından biliniyor, herkes tarafından konuşuluyor ama siz bunu TELE1 ekranlarından dile getirildiği zaman, sanki bütün emniyet teşkilatına yönelik bir sözmüş gibi çarpıtmaya çalışıyorsunuz. Halbuki bizim böyle bir niyetimiz yok. Bizim bütün emniyet teşkilatını suçlamak gibi bir niyetimiz olamaz. Çünkü suç şahsidir, dolayısıyla suçlama da şahsidir.

İDDİALARIN ÜZERİNE GİTTİNİZ Mİ?

O dönemde kimler var idiyse kim amirse kim yetkiliyse hatta muhtemelen amirin de bir sorumluluğu yok çünkü orada birisinin kendi başına kullandığı inisiyatif bu ve bununla ilgili bir vurgu yapmaya çalıştık ve dedik ki; Türkiye’de de böyle şeyler var. Peki bunlar nereye bağlı çalışıyor, tabi ki İçişleri Bakanlığı’na bağlı çalışıyorlar. Burada önemli olan siz bu iddialardan sonra bu meselenin üzerine gittiniz mi gitmediniz mi? Asıl soru bu.

SORU ÖNERGESİ

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 2018’de konu hakkında İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vermişti.

Kenanoğlu’nun yanıtlanmayan soru önergesi şöyleydi:

7-0365s-1.jpg

Tükenmez Haber, Independent Türkçe


PAYLAŞ