Fransa'da kilise saldırısı: 3 kişi yaşamını yitirdi

Fransa'nın Nice kentinde kiliseye bıçaklı saldırı düzenlendi. Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, terör eylemi şüphesini dile getirdi.

Fransız basını, kilisenin içinde bir kadının başının kesilerek öldürüldüğünü yazdı.

Duvar’da yer alan habere göre, Nice kentinin yerel gazetesi Nice Matin '70'li yaşlarındaki bir kadının kilisede başının kesildiği' iddiasını dile getirirken, Reuters'a konuşan polis kaynakları da 'bir kadının başının kesildiğini' söyledi. Faşist siyasetçi Marine Le Pen de aynı iddiayı ortaya attı.

Saldırıda üç kişinin öldüğünü açıklayan Fransız polisi kafa kesme iddialarını doğrulamış değil.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, saldırganın polis tarafından vurulduktan sonra gözaltına alındığını, şu an hastanede olduğunu açıkladı

'SALDIRGAN TEKBİR GETİRİYORDU'

Saldırıyı 'terörizm' olarak niteleyen Estrosi, saldırganın olay sırasında ve gözaltına alındıktan sonra tekbir getirdiğini söyleyerek, 'Fransa'nın topraklarındaki İslamofaşizmi kökünden kazıması' gerektiği ifadelerini kullandı. 

'SALDIRIDA KURBANLAR KORKUNÇ BİR ŞEKİLDE ÖLDÜRÜLDÜ''

Estrosi kafa kesme iddialarını doğrulamasa da, 'kurbanların korkunç bir şekilde öldürüldüğünü' söyledi. Nice belediye başkanı, kullanılan yöntemin, öğretmen Samuel Paty'nin ifade özgürlüğünü anlattığı derste Hz. Muhammed karikatürlerini gösterdikten sonra sokak ortasında başı kesilerek öldürülmesi ile benzeştiğini belirtti.

Estrosi, öldürülenlerden ikisinin kadın, birinin erkek olduğunu söyledi. Bu kişilerden birinin kilisenin içinde öldürüldüğünü belirten belediye başkanı, bir kişinin de kilisenin karşısındaki bir bara kaçtığını ve burada öldürüldüğünü açıkladı. Estrosi, ölen erkeğin ise bir kilise görevlisi olduğunu söyledi.

Polisten saldırganın kimliğine dair henüz açıklama gelmiş değil.

Saldırının, öğretmen Samuel Paty'nin ifade özgürlüğünü anlattığı derste Hz. Muhammed'in karikatürlerini gösterdikten sonra sokak ortasında başı kesilerek öldürülmesinin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu bağlamda 'İslamcı terör'ü eleştirmesinin ve Macron'a başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden tepki gelmesinin ardından düzenlenmesi dikkat çekti. 

Duvar


PAYLAŞ