MHP, Davutoğlu'nu 'Dolmabahçe'yle hedef aldı

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün bir TV programında sarf ettiği “Seçime giderken Bahçeli, Ecevit'i ortada bıraktığı gibi Erdoğan'ı da bırakacaktır. Bu ittifakta ben yokum diyecektir" sözlerine MHP’den tepki geldi.

'KUKLA'

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, yaptığı yazılı açıklamada Davutoğlu’na  "Büyük Gazi’nin hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe’de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ölüm fermanını okutmaya cüret eden bir kuklanın Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu yaşadığımız günün arifesinde Sayın Genel Başkanımıza saldırması da elbette tesadüf değildir." diye konuştu.

Devamında ise şu ifadeleri kullandı:

Bir yandan HDP’nin alternatifi olmaya heves eden, diğer yandan Okyanus ötesinden medet uman siyasi atıklar ve fosiller bilsinler ki çıktıkları yolda Sayın Devlet Bahçeli’nin liderliğindeki Milliyetçi-Ülkücü Hareket; karşılarında daima heybetiyle duracak, büyük Türk milleti ihanete pirim vermeyecektir.

DOLMABAHÇE'DE NE OLMUŞTU?

Çözüm süreci sırasında, 7 Haziran seçimlerinden yaklaşık 3 ay önce, 28 Şubat 2015 tarihinde AKP ve HDP’lilerin katılımıyla 10 maddelik ‘Dolmabahçe Mutabakatı’ açıklanmıştı Toplantıya o dönem AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP’den Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken katılmıştı.

'HASRETLE BEKLEDİĞİMİZ ÇAĞRI'

Mutabakatın açıklanmasını izleyen saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tabii silahların bırakılması çağrısı bizler için çok çok önemli bir beklenti idi. Bu demokratik açılım süreci ile başlayan bir çağrıdır. Milli birlik ve kardeşlik projesi ile başlayan, şimdi de çözüm süreci ile devam eden ve bunu artık noktalayalım diye hasretle beklediğimiz bir çağrıdır” demişti.

'DOĞRU BULMUYORUM'

Erdoğan, bu açıklamasından yaklaşık 1 ay sonra “Ben oradaki toplantıyı doğru bulmuyorum. Çünkü bu toplantıda hükümetin başbakan yardımcısıyla şu anda parlamento içinde olan bir grubun yan yana fotoğraf vermesini doğru bulmuyorum” ifadesini kullanmıştı.

'KİMİN NEREYE OTURACAĞINI BİLE BİLİYORDU'

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da konuyla ilgili olarak “Dolmabahçe’de açıklama şekli bile, hangi koltuklarda kimin oturacağı bilgisi Cumhurbaşkanı’na verildi. Şimdi çıkmış alay eder gibi ‘Şunu kabul etmem, bunu kabul etmem. Efendim bunu doğru bulmuyorum’ demesi bizden önce kendi arkadaşlarına sırt çevirmesidir” dedi. O dönem Başbakanlık görevini yürüten Ahmet Davutoğlu da Gelecek Partisi’ni kurma hazırlıkları içerisindeyken “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” ifadelerini kullanmıştı. Davutoğlu cephesinden basına “Erdoğan’ın kimin nerede oturacağını bile bizzat kendisinin bir A4 kâğıda çizdiğine” dair bir açıklama da yapılmıştı.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ