Erdoğan: ABD ile mutabık kalınan şartlar yerine getirilmezse kaldığımız yerden devam ederiz

Kayseri'de düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 120 saat içerisinde ABD ile mutabık kalınan şartlar yerine getirilmezse Barış Pınarı Harekatı'nın kaldığı yerden devam edeceğini ifade etti. Erdoğan, mitingde asker selamı verdi.

'ELLERİNDE YÜZ BİNLERCE MASUM KANI OLANLAR MI BİZE ZİNCİR VURACAK?

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Baktık sınır güvenliği tehdit altında kolları sıvadık. Hangi çılgın bize zincir vuracakmış? Soruyorum, terör örgütleri mi bize zincir vuracakmış, terör örgütleriyle koyun koyuna yatanlar mı bize zincir vuracakmış, ellerinde yüz binlerce masumun kanı olanlar mı bize zincir vuracakmış?

'YA EFENDİCE TANIYACAKLAR YA DA DERSLERİNİ ALA ALA TANIYACAKLAR'

Anlaşılan o ki bunlar Türk milletini tanımıyorlar ama tanıyacaklar. Nasıl bir asır önce istiklal Harbimizde bizi tanıdılarsa bugün de tanıyacaklar. Kıbrıs Harekatı'nda, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı'nda tanıdıkları gibi tanıyacaklar. Ya efendice tanıyacaklar ya derslerini ala ala tanıyacaklar.

'TERÖR KORİDORUNA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Kayseri'den yükselen bu ses inşallah birilerine ders olur. Barış Pınarı Harekatını başlatmamızdan bu yana akılla mantıkla devlet yönetimiyle izah edilmesi mümkün olmayan garip tepkiler var. Söylediğimiz yaptığımız gayet basit. Terör koridoruna izin vermeyeceğiz. Suriyelilerin evine dönmeleri için güvenli şartları sağlayacağız diyoruz.

'YÜZLERDEKİ MASKELER DÜŞÜNCE KİMİN KİM OLDUĞUNU GÖRDÜK'

Son 9 günde ülkemize karşı her türlü çirkinlik sergilendi. Yüzlerdeki maskeler düşünce kimin kim olduğunu gördük. Olmayınca oturup konuşmak üzere ülkemize gelme arzusu belirdi. Suriye meselesinin nasıl bu günlere geldiğini anlattık.

'PAZARLIK SÜNNETTİR DİYEREK 120 SAATTE MUTABIK KALDIK'

Bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü bir kez daha ifşa ettik. Teröristlerin belirlediğimiz bölge dışına çıkması halinde Barış Pınarı Harekatı'nın sona ereceğini söyledi. grup toplantısında bir gecede bitirilmesini dile getirmiştik. Pazarlık sünnettir diyerek 120 saatte mutabık kaldık. Bugün ikinci gün. Salı gecesi süre bitiyor. İki taraf da kendi anlayışına göre kamuoyuna açıklama yaptı. Biz ne söylediğimizi biliyoruz. Olursa olur 120 saatin bittiği dakika kaldığımız yerden devam eder teröristlerin başını ezmeye devam ederiz.

'SALI GÜNÜ PUTİN İLE GÖRÜŞÜP YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ'

Sayın Trump ile dün akşam görüştüm, bunları konuştum. Salı günü Sayın Putin ile görüşüp yolumuza devam edeceğiz. Harekat bölgesinin bir kısmında Rusya'nın korumasındaki rejim güçleri yer alıyor. Bunu Sayın Putin ile ele alacağız. Bir hal ve çaresi vardır. Olmazsa kendi planlarımızı uygulamaya devam ederiz. Şayet ülkemize verilen sözler tutulmazsa geçmişte olduğu gibi beklemeyecek, verdiğimiz süre bittiği an harekata devam edeceğiz."

HULUSİ AKAR: ÇEKİLMEZLERSE HAREKAT KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK

Kayseri'de düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, konuşmasında "Teröristler güvenli bölgeden çıkmazsa harekat kaldığı yerden devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"Hem masada hem de sahada gerekli adımları atarız. Sınırlarımızda bir terör koridoruna izin vermeyiz" diyen Akar TSK'nın harekatta kimyasal silah kullanmadığını ve kullanmayacağını, zaten TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığını açıklarken, sözlerine, "Sivillere saldırdığımız yönünde saçma sapan bir dezenformasyon yapılıyor. Ülkemizi terör belasından kurtarmakta kararlıyız. TSK'nın kahraman evlatları, bir kahramanlık destanını daha şanlı tarihimize altın harflerle yazdırdı" şeklinde devam etti.


PAYLAŞ