Filistinli sanatçının Dura duvarlarındaki eserleri

Filistinli sanatçı Yusuf Ketlu tarafından duvarlara işlenen kabartma yazı, resim ve motifler beldeye ayrı bir ruh katıyor / Fotoğraflar: AA
İşgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentine bağlı Dura beldesi, ziyaretçilerini birbirinden güzel duvar süslemeleri ve kabartmalarla karşılıyor.
Dura'yı ziyaret edenler, beldenin girişinde "Filistin'in Düşü" adı verilen modern kabartma ve figürlerle donatılmış bir dikili taş ile karşılaşıyor. Üzerinde Filistinli şair Tevfik Ziyad'ın bir şiirinin yer aldığı modern dikili taşın yüksekliği 18 metreyi buluyor.
Sanatçının, Dura sokaklarını süleyen eserleri bununla sınırlı kalmıyor. Beldedeki müze ve okulun yanı sıra çeşitli yapıların duvarları da Ketlu'nun maharetli ellerinden çıkan eserleri yansıtıyor.
Eserlerinde Filistin'i ve Filistin davasına hizmet eden yerel ve uluslararası isimleri ele alan Ketlu, bu şekilde gelecek nesillere, topraklarının değerini, önemini ve onun için verilen mücadeleyi anlatmaya çalışıyor.
Filistinli sanatçı Ketluaçıklamada, duvar kabartmalarının uzun vakit ve uğraş gerektiren bir sanat olduğunu belirtti.
Filistin'le ilgili bugüne kadar birçok resim ve figür işlediğini, yaptığı 14 eserden 12'sinin Dura'da yer aldığını söyleyen Ketlu, çalışmalarında Filistin'in ulusal isimleri, direnişçiler, şairler ve sanatçıların yanı sıra Filistin davasına destek veren dünyaca ünlü kişileri ele aldığını anlattı.

PAYLAŞ