Nice'de 3 kişiyi öldüren saldırgan Tunuslu mülteci çıktı

Fransa'nın güneyindeki Nice kentinde dün Notre-Dame Kilisesi'nde ikisi kadın üç kişi bıçaklanarak öldürülmüştü. Üç kişiyi bıçaklayarak öldüren Brahim Aioussaoi'nin Tunus'tan geldiği açıklandı. Savcı Ricard, "Saldırganın üzerinde bir Kuran, iki telefon, suçun işlendiği bıçağı bulduk" dedi.

FRANSIZ SAVCILAR, AİOUSSAOİ'NİN, İTALYA'DAN TRENLE NİCE'E GİTTİĞİNİ BELİRTTİ

Açıklamaya göre Aioussaoi ülkesinden bir göçmen teknesiyle ayrıldı ve 20 Ekim’de talya’nın Lampedusa Adası’na ulaştı.VAioussaoi’nin İtalyan Kızılhaçı'nın kendisine verdiği bir belgeyle daha sonra Fransa'ya giriş yaptığı tespit edildi. Fransız savcılar, Aioussaoi'nin, İtalya'dan trenle Nice'e gittiğini belirtti.

'SALDIRGANIN ÜZERİNDE BİR KURAN, İKİ TELEFON, SUÇUN İŞLENDİĞİ BIÇAĞI BULDUK'

Savcı Ricard'ın açıklamasına göre Aouissaoui'nin biçakladığı 44 yaşındaki bir kadın da yakındaki bir kafeye kaçıp alarmı çalıştırdıktan sonra hayatını kaybetti. Daha sonra gelen polis "Allahu Ekber" diye bağırmaya devam eden saldırganı vurarak yaraladı. Richard "Saldırganın üzerinde bir Kuran, iki telefon, suçun işlendiği - 30cm uzunluğunda ve 17cm keskin kenarlı- bıçağı bulduk. Ayrıca saldırganın arkasında bıraktığı bir çanta bulduk. Bu çantanın yanında saldırıda kullanılmayan iki bıçak daha vardı" dedi. Richard hastanede olan şüphelinin durumunun kritik olduğunu da söyledi.

BİR KİŞİ SALDIRGANLA TEMASTA OLDUĞU GEREKÇESİYLE GÖZALTINA ALINDI

Fransız basınında çıkan haberlerde, Nice'de Notre-Dame Kilisesinde gerçekleşen saldırıya ilişkin 47 yaşındaki bir kişinin de saldırganla temasta olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.  

TÜRKİYE'DEN TEPKİLER

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Sözcüsü Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanlığı saldırıya tepki göstermişti.

NE OLMUŞTU?

Fransa'nın başkenti Paris'te de 16 Ekim'de ifade özgürlüğü ile ilgili dersinde Hz. Muhammed'in karikatürlerini gösteren öğretmen Samuel Paty başı kesilerek öldürülmüştü.

Öğretmeni öldürenin kişinin Rusya vatandaşı bir Müslüman olduğu ve öğretmenin öğrencilerine Hz.Muhammed'in karikatürlerini gösterdiği için öldürüldüğü öne sürülmüştü.

Bu olaydan sonra Fransa'da birçok Müslüman STK'da denetimler başlatılmış, Macron ise ülkede İslamcı örgütlerle mücadele edeceklerini açıklamıştı.

Charlie Hebdo'nun tepki çeken Hz. Muhammed karikatürleri ise Fransa'da devlet dairelerine yansıtılmıştı.

Independent Türkçe, AA


PAYLAŞ