İzmir'de deprem: 25 kişi hayatını kaybetti

Merkez üssü Ege Denizi'nin İzmir Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 15 saniye süren deprem Marmara bölgesinde de hissedilirken, bazı evlerin yıkıldI, çok sayıda bina da hasar gördü. AFAD, yaşamını yitirenlerin sayısının 25'e yükseldiğini açıkladı.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD'ın 09:00 itibarıyla yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

Deprem sonrasında, 35’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere, toplam 470 artçı sarsıntı yaşanmıştır. SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 25 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İzmir’de 743, Manisa’da 5, Balıkesir’de 2 ve Aydın’da 54 kişi olmak üzere toplam 804 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir’de arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 9’unda çalışmalar tamamlanmış olup; kalan 8 binada çalışmalar devam etmektedir.

APARTMANIN YIKILMA ANI

İzmir'de meydana gelen 6.6'lık deprem sonrasında apartmanın yıkılma anı böyle görüntülendi.

DENİZ SUYU ÇEKİLDİ

Deprem sonrası deniz suyunun çekildiği de görüldü. O anlar yurttaşlar tarafından böyle görüntülendi:

AYDIN'DA 5.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Merkez üssü Aydın Kuşadası olan 5,1 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi. Deprem saat 18.14’te meydana geldi ve derinliği 7,73 kilometre olarak açıklandı. İzmirliler depremi hissettiklerini aktardı.

SOYLU: 6 BİNA YIKILMA İHBARI GELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 bina yıkılma ihbarı geldi. Uşak, Denizli, Manisa, Balikesir, Aydın ve Muğla’da ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir Ekiplerimiz sahada tarama ve müdahalelerine devam etmektedir Geçmiş olsun" dedi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depreme ilişkin, Bornova ve Bayraklı'da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldıklarını belirterek, "Enkaz altında da vatandaşlarımız var. Afet Koordinasyon Merkezi valilik bünyesinde oluşturuldu. Tüm bakanlıklarımız, AFAD'ımız İzmir ve ilçelerine yönlendirilmiş durumda. Tüm ekiplerimizi seferber etme suretiyle vatandaşlarımızın yaralarını hızlı şekilde saracağız." dedi.

Kurum, "Bornova ve Bayraklı'da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldık. Enkaz altında da vatandaşlarımız var. Afet Koordinasyon Merkezi valilik bünyesinde oluşturuldu. Tüm bakanlıklarımız, AFAD'ımız İzmir ve ilçelerine yönlendirilmiş durumda. Tüm ekiplerimizi seferber etme suretiyle vatandaşlarımızın yaralarını hızlı şekilde saracağız." diye konuştu. 

'CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATLARIYLA İNTİKAL EDİYORUZ'

Kurum, bölgede hızla çalışmaların başlatıldığını aktararak, şöyle dedi: 

"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ilgili bakanlıklar olarak olay yerine hemen intikal ediyoruz. İnşallah hızlı bir şekilde enkaz altında kalan vatandaşlarımıza enkaz çalışmaları yapıp bu surette vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için hızlı bir şekilde seferber olacağız. Ben tüm İzmir'imize tüm Türkiye'mize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, ilgili kurum müdürleri katıldı. Bakan Kurum, Batman'daki programlarını iptal ederek, İzmir'e geçiyor. 

BAKAN: ULAŞIM VE İLETİŞİM SIKINTISI YOK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Ulaşım ve iletişim açısından herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

YIKILAN BİNALAR

Depremin ardından yıkılan binalar ise böyle görüntülendi:

SU SEVİYESİ YÜKSELDİ

Öte yandan İzmir'in Seferihisar ilçesinde depremin etkisiyle deniz seviyesi yükselmesi sonucu bazı cadde ve sokaklar su altında kaldı.

AVCLAR'DA BİR BİNA BOŞALTILDI

İzmir Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul'da da hissedildi. Avcılar Ambarlı yavuz sokak deprem sonrası bir binada çatlak meydana geldi. Tedbir amaçlı bina ekipler tarafından boşaltıyor.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ