'Düşünen benim, hisseden benim, kararı ben veririm'

Fotoğraf: Ekran Görüntüsü

Polonya'nın başkenti Varşova'daki en büyük kürtaj hakkı gösterisinde Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) kürtaj hakkı karşıtı politikaları hedef alındı.

Anayasa mahkemesi ekim başlarında "ciddi ve geri döndürülemez bir doğum kusuru bulunan fetüslerin kürtajla alınmasının anayasaya aykırı olduğuna" karar vermişti.

Fakat bu nitelikteki kürtajlar, ülkedeki yasal kürtajların yaklaşık yüzde 96’sına denk geliyor.

Avrupa’daki en katı kürtaj kısıtlamalarını uygulayan ülkelerden Polonya’da karar sonrası protestolar başlamıştı.

Kürtaj hakkı savunucularının çarşamba günkü "kadınlar eylemi" çağrısına 400 binden fazla kişi katılmış, ülkenin 400’den fazla bölgesinde farklı gösteriler düzenlenmişti.

CUMHURBAŞKANI GERGİNLİĞİ ARTIRDI

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, cuma günkü gösterilerden önce meseleye "hukuksal bir çözüm" bulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, doğum kusurlarının kalıcı olduğu durumlarda kürtaja izin verileceğini fakat Down sendromu gibi rahatsızlıkların sözkonusu olması durumunda yasaklanacağını duyurdu.

Hukuk ve tıp çevrelerinden ağır eleştiriler alan açıklama durumu çözmek yerine gerginliği daha da tırmandırdı.

Bunun üzerine düzenlenen protestolarda 100 bine yakın kadın başkentte "Düşünen benim, hisseden benim, kararı ben veririm" şeklinde hükümet karşıtı sloganlar attı.

Gösterileri planlayanlardan Maja Wojcikowska’ysa şunları söyledi:

Az önce genç bir kadınla konuştum. 24 yaşında olduğunu ve son 6 gündür protestolara katılmak dışında yanlış hiçbir eylemde bulunmadığını söyledi. Burada muazzam bir enerji var. Boşa harcanmasına göz yummayacağız.

Öte yandan, protesto sırasında siyah giyinen milliyetçi gruplar göstericilere saldırdı.

Polise göre grup üyelerinden gözaltına alınanların bazıları bıçak ve sopa taşıyordu.

Hafta başında PiS partisi başkanı Jarosław Kaczyński ulusa seslenerek geçen haftaki protestolarda bazı kiliselere zarar verilmesi üzerine halkı kiliseleri protestoculara karşı korumaya çağırmıştı.

Bazı çevrelerse Kaczyński’nin çağrısının protestocuları hedef göstererek aşırı sağ grupları göstericilere saldırmak için teşvik ettiğini savunmuştu.

Independent Türkçe, Guardian


PAYLAŞ