İzmir'de depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 39'a yükseldi

İzmir’de dün öğle saatlerinde yaşanan deprem sonrası başlatılan arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor. Depremde 17 bina yıkılırken 9 binada arama kurtarma çalışmaları tamamlandı. 8 binada ise çalışmalar sürüyor. Depremde 39 kişi hayatını kaybetti, 885 kişi yaralandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir'deki deprem sonrası açıklama yaptı. İzmir’e giden Koca, şöyle konuştu:

“Servislerimizde yatan toplam 243 hastamız var. Maalesef an itibarıyla 35 canımız hayatını kaybetti. Toplam 823 kişi sağlık kuruluşlarımıza müracat etti. Şu an yoğun bakımlarımızda 8 hastanın olduğunu, 3 hastamızın durumunun ağır olduğunu söyleyebilirim. Diğer hastalarımız serviste takip ediliyor. Bu anlamda ciddi bir sorun olmadığını söyleyebilirim. Şu ana kadar ameliyatı, müdahalesi yapılan 15 hastamız oldu. Müdahalesi yapılan hastalarımızda ciddi bir durumun olmadığını söyleyebilirim.

Bugüne kadar örneğini görmediğimiz şekliyle salgın döneminde bir deprem felaketiyle karşı karşıyayız. Bu dönemde salgınla mücadele ederken tedbirlere hassasiyetle vatandaşlarımızdan uymalarını özellikle istiyoruz. Deprem afetiyle mücadele ederken salgına yenik düşmemeliyiz. Şu dönemde çadırlarda, yemek yerken veya kalabalık ortamların kurtarma ekipleri dahil olmak üzere oluştuğunu görüyoruz. Bu anlamda görevlilerin daha yoğun eleman ama bu elemanları süreklilik sağlamak açısından dinlendirerek, özellikle salgınla mücadelede tedbirlere uymalarını sağlayarak hareket etme gayreti içindeyiz.”

ENKAZDA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Dün yaşanan depremin ardından Bayraklı ilçesine bağlı Manavkuyu Mahallesi'nde enkaz çalışmalarında güvenlik önlemleri artırıldı de, çevredekiler bariyerlerin arkasında bekletiliyor. Çevik kuvvet polisleri de ambulansın etrafını çevirdi.

Duvar’da yer alan habere göre, dinlemeler sonucunda birinci kattan gelen ses üzerine arama ve kurtarma ekipleri bir kız çocuğuna ulaştı. Şu an çocuğun bulunduğu yerdeki enkaz kaldırılıyor.

Rızabey Apartmanı enkazının bulunduğu alana polis eşliğinde aparmanda oturan iki aile getirildi.

Arama ve kurtarma ekibi tarafından ailelere bilgi verildi.

Bunun yanı sıra birinci katta ulaşılan çocuğun olduğu yere güvenli geçiş sağlamak için tahta direkler çakılmaya başlandı.

Enkazda iletişim kurulan çocuğu arama kurtarma çalışmaları devam ederken binanin üst kısmından bir ses daha duyuldu ve enkazın sol tarafında çalışmalar başlatıldı.

Duvar, AA


PAYLAŞ