AKP’den 'Meclis'te oturmaya gerek yok, oylama dijital olsun’ önerisi

Yeni yasama yılıyla birlikte milletvekillerinin Meclis mesaisi de startını verdi. Bu dönem TBMM gündemine girecek konulardan birinin de "Meclis’in anayasası" olarak nitelendirilen İçtüzük değişikliği olması bekleniyor.

Gazete Duvar’da yer alan kulis habere göre, AKP’li milletvekilleri yasama maratonu için ‘Meclis’te oturmamıza gerek yok’ açıklaması yaptı.

Haber şöyle devam etti;

“TBMM Başkanı Mustafa Şentop bütçe görüşmelerinde yeni sistemle uyumlu bir içtüzük değişikliği gerektiğini, bu konuda yaptığı çalışmayı da partilere götüreceğini açıkladı.

Şentop’un yasa yapım sürecinde Komisyonların ağırlığını artıracak bir öneri hazırladığı biliniyor. Haftada 3 gün toplanan Genel Kurul görüşmeleri için nasıl bir değişiklik planlandığı ise henüz bilinmiyor.

Muhalefet partileri söz haklarının korunmasını 'kırmızı çizgi' olarak değerlendirirken AK Parti’den dikkat çekici bir öneri geldi. Meclis Başkanlığı bütçe görüşmesinde konuşan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, mevcut sistemin milletvekillerini her gün yapılan bir dizi oylama nedeniyle fiziken Meclis’e bağladığından yakındı. Güneş, “Biz, fikirlerimizle burada olmak istiyoruz. Sadece bedenen bizi burada tutan ve bizi buraya bağlayan bir sistemin doğru ve akılcı olmadığına inanıyorum. Diğer parlamenter sistemlerde olduğu gibi, görüşmelerin belli günlerde, oylamaların da belli günlerde olmasını arzuluyoruz” dedi.

AK Partili milletvekilinin önerisi bu kadarla da sınırlı kalmadı, kurulacak dijital sistem ile Meclis’teki odalardan da oylamaya katılma imkanı getirilmesini istedi. Milletvekili, “Eğer amaç sadece oy kullanmaksa bizim odada veya Meclisin içinde olmamızın hiçbir hükmünün olmadığını, bu kolaylığın milletvekillerine sağlanması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu... AK Partili milletvekillerinin sadece “parmak kaldırmak” için Meclis’e geldiği eleştirilerinde bulunan muhalefet ise bu öneriyi tebessümle karşıladı.”


AKP

PAYLAŞ