Altı kadının yargılandığı ‘Las Tesis’ davası başlıyor

 

TÜKENMEZ HABER -  Şili’den başlayıp tüm dünyaya yayılan ancak Türkiye’de yasaklanan ‘Las Tesis’ eyleminde gözaltına alınan kadınlar yarın hâkim karşısına çıkıyor.

Yargılanan kadınlar arasında yer alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, “Bütün kadınları daha önce yaptığımız gibi bizimle beraber örgütlü bir mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl Şili’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Las Tesis eylemi Türkiye’de de gerçekleştirilmek istenmişti.

Ancak Kadıköy’de düzenlenen Las Tesis performansına saldıran polis aralarında Kadın Meclis’leri Genel Sekteri Fidan Ataselim’in de aralarında olduğu 6 kadını gözaltına almıştı.

Gözaltına alınan 6 kadının yargılanacağı dava 2 Kasım Pazartesi günü Kartal Adliyesi’nde görülecek. Las Tesis performansına katıldıkları için haklarında dava açılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, Tükenmez Haber’e konuştu.

‘BU İRADENİN BİR BÖLÜMÜ KADINLAR İÇİN KULLANILSA BÖYLE BİR TABLOYLA KARŞILAŞMAYABİLİRDİK’

‘Kadın cinayetlerini durdurmaya yönelik iradenin kadın mücadelesine karşı gösterildiğinin altını çizen’ Ece Kavas şöyle devam etti;

“Bu eylemde en çok atılan slogan ‘kadınları değil katilleri durdurun’ oldu. Çünkü kadınlar tüm dünyada var olan bir sorunu Türkiye’de de dile getirmeye çalışıyordu. Polis gücünün kadın mücadelesine karşı kullandıkları durumun bir benzerini şimdi yargılamada da görüyoruz. Gözaltına alındık, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldık, haftada bir gidip imza atmak zorunda kaldık. Biz böylesi önlemlerin kadınlar için alındığını hiç görmedik. Kadınlar için davalar açıldığını, bu davalarda kadınların aleyhine karar çıktığını hiç görmedik. O zaman dediğimiz gibi şimdi de ‘Las Tesis’i değil katilleri yargılayın’ diyoruz. Bu iradenin bir bölümü kadın cinayetlerini durdurmak için kullanırsa böylesi bir tabloyla karşılaşmayabilirdik.”

‘BİZİ BÜTÜN TOPLUM SAHİPLENDİ’

Ayşen Ece Kavas ‘Las Tesis eyleminin bir tek Türkiye’de engellenmesini’ de şöyle değerlendirdi;

“Pek çok ülkede kadınlar aynı sorunları yaşıyor. Ancak Türkiye’nin siyasi atmosferi daha farklı. Bu yüzden biz eylemde ‘kadın cinayetlerinde kimin ihmali var? Kadın cinayetlerinin artmasının sebebi kimler?’ sorularını sorduk. Bu eylem bunun en net ifadesiydi. Gerçeğin herkes farkındaydı. Ancak sonrasında biz suçluymuşuz gibi davranmak istediler. Gözaltına aldılar, yetmedi üstüne dava açtılar. Sonrasında gözaltına aldıklarından pişman olduklarını düşünüyorum. Bizi bütün toplum sahiplendi, onlar marjinal duruma düştü.”

Son olarak yarın bütün kadınları İstanbul Anadolu Adliyesi’ne çağırdıklarını söyleyen Ayşen Ece Kavas, “Bütün kadınları daha önce yaptığımız gibi bizimle beraber öğütlü bir mücadele vermeye çağırıyoruz. Kadın cinayetini durduracak güç örgütlü mücadelemizdir. Bu kuvvet büyümeye devam edecek.” İfadelerini kullandı.  


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR