Bülent Arınç'tan AKP'ye eleştiriler

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, yeni kurulan partiler, Cumhur İttifakı ve ekonomideki duruma ilişkin Kanal 42'ye açıklamalarda bulundu.

'KONUŞULMAMASI GEREKEN ŞEYLERİ KONUŞURLAR'

AKP'den ayrılıp parti kuran Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan hakkında açıklamalarda bulunan Arınç, "Biz hükümetlerde birlikte bulunduk, hükümetlerde ortak mesuliyet esastır. Siz onları bakanlık görevlerinden dolayı suçlamaya kalkarsanız onlar da konuşulmaması gereken şeyleri konuşurlar. Bu onların da aleyhine olur bizim de. Türkiye buna hazır değil" dedi. Devamında ise partiden gitmemeleri için hem 'birilerinin izniyle hem de kendi inisiyatifiyle' çok çabaladığını belirtti.

ALBAYRAK'A İTİRAZ ETTİM: EKONOMİK SIKINTI BÜYÜK, KRİZE DÖNÜŞMEDİ

Ekonomi Bakanı Berat Albayrak'ın  'ekonomide sıkıntı yok, psikolojik' demesine itiraz ettiğini söyleyen Arınç, "Ne psikolojiği canım. Hepimiz elimizde tuttuğumuz gibi adeta maddi olarak elimizde görüyoruz bu ekonomik sıkıntıyı. Önemli olan ekonomik sıkıntıyı inkar etmek değil, kabul ederek bunu gidermek için yapılan çalışmalar. O konuda sayın Cumhurbaşkanı ve ekonomiden sorumlu bakanlarımızın büyük çaba içinde olduğunu görüyorum. Sıkıntı küçük mü büyük mü derseniz elbette büyüktür ama krize dönüşmemiştir. " dedi.


AKP'nin yerel seçimlerdeki stratejilerine ilişkin eleştirilerde bulunan Arınç, "CHP'nin yerel seçimlerdeki taktiği uygularsa yani herkesin rahatlıkla oy verebileceği şekilde bundan sonra da uygularsa, Cumhur İttifakı'nın işi zor" diye konuştu.

BİDEN'IN ABD'NİN BAŞINA GELMESİ TÜRKİYE İÇİN FIRSAT OLABİLİR'

Artık Donald Trump’tan ümidin kesilmesi gerektiğini belirten Bülent Arınç, şunları söyledi:

“Ben, çoktan kesmiştim de hala Trump diye rüyalarında görenler varsa onlar da bilsin ki bu rüya bitti. Artık gemi de karaya oturdu. Trump dönemi Amerika için kapandı. Bana ABD seçimini soruyorlardı. Ben de bu soruyu bana soranlara ‘Türkiye’de yaşayan bir vatandaşım, Amerika’da yaşayan bir seçmen değilim’ diyordum. İsim konusunda ısrar ettiler. Ben de ‘İki şerle karşılaşıldığı zaman siz ehven olanı yani biraz daha az şer olanı tercih edin’ gibi bir yorumda bulundum. Hayatımızda bu sözü çok uyguladığımız zamanlar oldu. Benim tercihim Biden oldu. Biden ile de geçmişte bazı ilişkilerimiz oldu, ben Başbakan Yardımcısı iken. Yani bundan sonra Türkiye ve ABD ilişkileri nasıl olur derseniz ben de bugünkünden kötü olmaz derim. Bundan sonrası bugünkünden mutlaka daha iyi olacak. Çünkü ABD ile Türkiye’nin ilişkileri her zaman stratejik olmuştur. Bu ilişkilerin iyi olması da sadece ABD’ye bağlı değildir. Bizim dış politikamızın da ABD ile uyumlu olması gerekir. Bu uyum sağlanabilirse Biden’in ABD’nin başına gelmesi Türkiye için bir şans olabilir. Biden ile ilişkilerin ben Türkiye’nin çok daha fazla lehine olabileceğini düşünüyorum.”

Kanal 42
 


PAYLAŞ