Kılıçdaroğlu: Veziri vererek şahı kurtaramazsınız

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasına ilişkin "Veziri vererek şahı kurtaramazsınız" dedi.

KARAMOLLAOĞLU İLE ORTAK AÇIKLAMA

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na kongrede yeniden genel başkan seçilmesinden dolayı genel merkezde hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. İki lider görüşme sonrası kameralar karşısında ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. 

'BUHRAN'

Berat Albayrak'ın istifası hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Şu çok önemli ekonomiden, Merkez Bankası'ndan, ekonomiden sorumlu bir bakanın bu şekilde istifası bizim tarihimizde belki de bir ilk. Devlet kriziyle karşı karşıyayız. Hiçbir açıklama yapılmıyor, istifa kabul edildi mi edilmedi mi belli değil. Bir grup, 'görevinin başına dönsün' diyor.  İstifa eden neden bir açıklama yapmıyor peki? 2018'in Mayıs ayında İstanbul'da ekonomik krizin eşiğini anlattım. 13 madde halinde sayarak iktidarı eleştirmeden tavsiyeler verdim. 2020'nin Mayıs ayında kriz olmaktan çıktı, ekonomik bir buhran oldu. Bundan nasıl çıkacağımızı da madde madde anlattım." dedi.

'SAVRULUYUORUZ'

Kılıçdaroğlu, devamında şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir aile şirketi midir? Bunun Berat Albayrak'la ne ilişkisi var diyeceksiniz. Bir aile tarafından mı yönetilecek bu ülke. Berat neden istifa etti, devletin başında kim var? Berat Bey neden istifa etti? Sorumluluğu var mı, hayır. Sorumlusu Erdoğan. Eğer bir kriz varsa, yönetmesi gerekenler; devleti bile yönetemiyor. Öteden beri söylüyorum Türkiye yönetilmiyor, savruluyor."

Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'nın yeni başkanı Naci Ağbal hakkında ise şunları söyledi:

"MB'nin başına politikacı getirirseniz dünyada itibarı olmaz. Bankacılık konusunda ne yapmış ben bilmiyorum. Benim bildiğim ATM'den para çeker, havale gönderir. İlişkisi budur."

Karamollaoğlu ise şunları kaydetti:

"Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Bu problemlerinin hepsinin üzerinden geleceğiz. Bunun için de diyaloga ihtiyacımız var. Bütün dünya değişiyor, sadece biz değiliz. Bizim tabii en önemli konumuz, bir zamnlar Libya öne çıkmıştı ancak şu an da Azerbaycan'da meydana gelen işgaller ve toprakların geri kazanması daha büyük önem taşıyor"

Tükenmez Haber


PAYLAŞ