Mehmet Ayvalıtaş davasında karar: İki sanık beraat etti

Gezi Parkı eylemlerinde yürüyüş sırasında bir arabanın kalabalığa dalması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın ölümüyle ilgili davada karar duruşması görüldü. 6,5 yıl süren yargılama sonucu mahkeme heyeti Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında beraat kararı verdi.

SANIK CENGİZ AKTAŞ DURUŞMAYA KATILMADI

Kartal Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 24. celsesi görülen duruşmaya sanık Cengiz Aktaş katılmazken, bir diğer sanık Görkem Demirtaş duruşma hazır bulundu. Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ve taraf avukatları da duruşmadaydı.

'BU DOSYADA EKSİK İNCELEME YAPILDI'

Davacı Mustafa Kartal ve Seyit Kartal'ın avukatı Sevgi Evren dosya kapmasında alınan bilirkişi raporlarının taraflı ve eksik olduğuna dikkat çekerek, “Kazanın yaşandığı gün iki polis memurunun tuttuğu tutanak 6,5 yıl boyunca göz ardı edildi. Bu dosyada eksik inceleme yapıldı. Bu nedenle verilen mütalaa kabul edilebilir değildir” dedi. Mahkeme heyetine, “6,5 yıldır çabalıyoruz siz çaba sarf ediyorsunuz” diyen Evren, “Bu kadar süre zarfında gerçeği ortaya çıkarmıyorsak hepimiz gidip evimize oturalım, başka işler yapalım" diye konuştu.

Kovuşturmanın genişletilmesini isteyen avukat Evren, yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini talep etti.

'OĞLUM YÜRÜYÜŞE KATILDI, BU SUÇ MU?'

Duruşmada söz alan baba Ali Ayvalıtaş oğlunun vefat etmesinin üzerinden tam 6,5 yıl geçtiğini anımsatarak, “Oğlum asker olacaktı. Yuvasını kuracak, insanlığa hizmet edecekti. Oğlum yürüyüşe katıldı. Bu suç mu? Sizden ricam size güveniyorum. Tutuklayın bunları. Çocuğum öldürüldü. Eşim hayatını kaybetti. Ben Bypass oldum. Yürüyemiyorum. Allaha sığınıyorum. Kararı sizlerin vicdanına bırakıyorum” dedi.

Sanık Görkem Demirbaş'ın avukatı Yalçın Tura ise kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerin reddedilmesini istedi. Duruşma savcısı da katılan avukatlarının taleplerinin reddedilmesini istedi.

TALEPLER OY BİRLİĞİYLE REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti katılanlar vekillerinin araçların teknik özellikleriyle ilgili rapor aldırılması, bir kısım tanıkların dinlenmeleri, yeniden kesif yapılarak bilirkişi raporu alınması yönündeki tevsi tahkikat taleplerinin yargılamayı uzatacağı bu nedenle taleplerin oy birliği ile reddine karar verdi.

'SUÇSUZ OLDUĞUMA İNANIYORUM'

Son sözleri sorulan Görkem Demirbaş, “Suçsuz olduğuma inanıyorum. Beraatimi talep ediyorum. Keşke böyle bir kaza yaşanmasaydı. Karşı tarafının acısını da paylaşıyorum” dedi

 

 


PAYLAŞ