Hulusi Akar: ABD ile yıkılmaz bir bağımız var

İstanbul Kongre Merkezi'nde "Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar" ana temasıyla düzenlenen TRT World Forum 2019'da katılımcılara hitap eden Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, ABD ile yapılan anlaşmayla 120 saat ara verilen Fırat'ın doğusuna düzenlenen operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, açıklamasında "NATO ile bir araya gelerek ortak bir çerçevede hareket etmemiz gerekir" ifadelerini kullandı.

Akar'ın açıklamasından satır başları şu şekilde:

"Bizim operasyonlarımız NATO'nun operasyonlarını tamamlanmaktadır.

'YPG'NİN ÇOK FAZLA MADDİ DESTEK ALDIĞINI GÖRÜYORUZ'

Bazı müttefiklerimiz YPG'yi desteklemeyi başladılar. Bu bizim içim PKK ile eş değerdir. Bir terörist tehdidini öldürmeye çalışıyorsanız bir diğer terörist tehdidi de aynıdır, onu da yok etmeniz gerekir. YPG'nin çok fazla maddi destek aldığını görüyoruz. Her bir silah PKK aracılığıyla veriliyor ve bu silahlar bize doğrultuluyor.

Türkiye'ye göç var. Buradaki demografik yapı değişiyor. Amaç bu bölgede bir güvenli bölge oluşturmaktır. Son olarak da amacımız bu tehdidi ortadan kaldırmaktır. Tek amacımız sınırlarımızı korumaktır.

'HİÇBİR TERÖRİST BİZİM KÜRT KARDEŞİMİZİ TEMSİL EDEMEZ'

Hiçbir terörist bizim Kürt kardeşimizi temsil edemez. Son günlerde gördük ki 9 aylık bir bebek trajik bir şekilde öldürüldü. 181 Suriyeli de sınırda yaralandı. PKK'nın terörist saldırılarından dolayı. Bu terörist organizasyonlarının doğasına bakacak olursak bu çok doğal.

(ABD ile Türkiye arasındaki 120 saatlik anlaşma) PKK ve YPG'nin savaş mahallerini terk etmeleri bekleniyordu. Yakından takip ediyoruz. Bu şartlara uyulmasını bekliyoruz. Eğer bu taahhütlere uyulursa Barış Pınarı Harekâtı durdurulacaktır. aksi halde devam edeceğiz.

'300'DEN FAZLA DEAŞ'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ'

200 kadar DEAŞ'lı yakalandı. 300'den fazla DEAŞ'lı da etkisiz hale getirildi.

ABD ile yıkılmaz bir bağımız var. Bu harekât burada Erdoğan'ın vizyonuyla bölgeye barışı getireceğiz ve müttefikliğimizi Amerika ile devam ettireceğiz."

 


PAYLAŞ