Tekne faciasında göçmen annenin çığlığı: Bebeğimi kaybettim, o nerede?

Akdeniz'de son günlerde ard arda göçmen dramları yaşanırken, İspanyol sivil toplum kuruluşu (STK) Open Arms, göçmenlerin denizde yaşadıkları anlardan bir görüntü paylaştı.

Open Arms'ın sosyal medya hesabından paylaştığı, aralarında Joseph adlı 6 aylık bir bebeğin de bulunduğu 6 göçmenin hayatını kaybettiği olayla ilgili görüntülerde, denizin ortasından kurtarılarak bota alınan Gineli annenin "Bebeğimi kaybettim. Bebeğim nerede? Neden ben? Neden bebeğim?" şeklindeki çığlıkları görülüyor.

Open Arms, görüntüye ilişkin,"STK doktor ekibinin büyük çabalarına rağmen batan bottaki 6 aylık bir bebek hayatını kaybetti. Denizden çıkardığımızda duran kalbi tekrardan atsa da küçük vücudu dayanamadı. Acil durumlar için hazır bekletilen sağlık ünitesine yetiştirilemedi. Ne kadar büyük bir acı ve öfke" değerlendirmesinde bulundu.

Open Arms'ın aynı olayla ilgili yayınladığı diğer bir görüntüde ise kurtarılan bir göçmen çocuğun, "Bottaydık, sonrasında dalga geldi ve botumuz ayrıldı. Biraz su yuttum. Ardından bottaki ipe tutundum ve insanlar beni alıp tekneye koydu. Bu sabah babama (Annem nerede?) diye sordum. O da bana (Bilmiyorum) diye cevap verdi." şeklindeki sözleri ve kurtarılan bir göçmen kadının "Onun annesi denizde kaldı." diye eklemesi yaşanan dramın derinliğini ortaya koydu.

Uluslararası Göç Örgütü, göçmenleri taşıyan teknelerle ilgili 1 Ekim'den bu yana Orta Akdeniz'de en az 8 deniz kazasının meydana geldiğini bildirdi.

AA


PAYLAŞ