İmamoğlu: 'Bulaşıcı Hastalık Ölüm Sayısı' bugün 164 

Kolaj: Tükenmez Haber

Sağlık Bakanlığı bugün açıkladığı verilerde Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısını 92 olarak açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Mezarlıklar Daire Başkanlığı’mızın “Bulaşıcı Hastalık Ölüm Sayısı” bugün 164 olmuştur" diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya 'tedbir almada gecikiyorsunuz' dedi.

'ŞEFFAFLIK VE BİLİM TEMELİNDE'

Daha sonra bir açıklama daha yapan İmamoğlu "Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca az evvel beni aradı. Tedbirler konusunda hassasiyetle çalıştıklarını söyledi. Pandemi sürecinde seferberlik anlayışıyla, şeffaflık ve bilim temelinde tüm adımları hep beraber atmak vazifemizdir. Daha sağlıklı bir Türkiye umuduyla..." dedi.

'EN YÜKSEK SAYI'

İmamoğlu, açıklamasında şunları kaydetti: 

"Mezarlıklar Daire Başkanlığı’mızın “Bulaşıcı Hastalık Ölüm Sayısı” bugün 164 olmuştur. Bu sayı tüm pandemi döneminde bildirilen en yüksek sayıdır. Bulaşıcı hastalıktan vefat eden 164 vatandaşımıza Allah’tan rahmet dilerim. Sayın @drfahrettinkoca tedbir almada gecikiyorsunuz."

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanı Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin günlük açıklanan tablodaki hasta sayısının, toplam günlük pozitif vaka sayısı olmadığını, semptom gösteren hastaları yansıttığını söylemişti.

Koca, “Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor. Filyasyon ekiplerimiz ağırlıkla bunları tespit ediyor. Bunların salgın açısından önemi bulaştırıcı yani taşıyıcı olmalarıdır” diyerek günlük vaka sayısının açıklanan hasta sayısından fazla olduğunu doğrulamış olmuştu. 

Koca daha sonra şu sözleri sarf etmişti:

"Bilelim ki, salgınla mücadele sürecinde, devletimiz, halkının sağlığı kadar, ulusal çıkarlarını da korumaktadır"

Tükenmez Haber
 


PAYLAŞ