İmamoğlu'ndan Bakan Turhan'a: Şaibeyi çok daha büyütmüş durumdasınız

Haydarpaşa ve Sirkeci ihaleleriyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın açıklamalarına verdiği yanıtta "Bu tarihi binalarımıza aslanlar gibi sahip çıkacağız, bu yaptıklarınız yüzünden çok utanacaksınız" ifadelerini kullandı.

'MAKAMINIZDA ÇEKTİĞİNİZ O FOTOĞRAFLA ŞAİBEYİ ÇOK DAHA BÜYÜTMÜŞ DURUMDASINIZ'

İmamoğlu'nun konuşmasından satır başları:

"(Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın açıklamaları üzerine) Bu ülkenin atanmış bakanı olan kişi bunları söyleyemez. Sayın Bakan, bu ihaleyi alan firma size projeyi mi gösterdi? Bakan 'modern bir kültür sanat alanı' yapılacağını söylüyor, nereden biliyorsunuz? Nasıl bu kadar emin olabilirsiniz? Bakan 'İBB'nin bu alandan kat be kat büyük alanları var' dedi. Sayın Bakan siz İstanbul'u hissedememişsiniz. Türkiye'nin ve İstanbul'un tarihine damga vurmuş iki yerden bahsediyoruz. Siz makamınızda çektiğiniz o fotoğrafla şaibeyi çok daha büyütmüş durumdasınız. Siz İstanbul'a odaklanacağınıza kim olduğu belli olmayan insanlara motive olmanız tarihe çok acı bir damga vuran bir nottur. TCDD'nin itibarını zedelemekmiş, itibarı siz zedelediniz zaten. TCDD'nin en tarihi iki simgesini herhangi birine vermeyi tercih etmeye çalışarak büyük bir zedelemeyi siz yapıyorsunuz. Bizim de vazifemiz büyük bir sorumlulukla size engel olacak. Bu tarihi binalarımızı aslanlar gibi sahip çıkacağız, bu yaptıklarınız yüzünden çok utanacaksınız.

'16 MİLYON İNSAN ADINA BAŞVURUMUZU YAPTIK'

16 milyon insan adına başvurumuzu yaptık, her anını takip edeceğiz, hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız.

Millete şimdiden özür borcunuz var. Ben bu işi üst mercilere taşımadan Bakan Turhan'a bir fırsat daha veriyorum, umarım bu yanlıştan dönersiniz. Bence kendi kabineniz ve partinizde bulunan birçok insan bu sözlerinizden utandı."

BAKAN TURHAN NE DEMİŞTİ?

İhale yapılmadan önce İmamoğlu'nun, 'Ne pahasına olursa olsun bu ihaleyi alacağım' ifadesiyle ihalenin rekabet ilkesini sekteye uğrattığını söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, "Büyükşehir Belediyesi’nin sürece müdahil olması en başından rekabet ilkesine halel getirmiştir" dedi. İhalenin usulüne uygun bir şekilde gerçekleştiğini ifade eden Turhan, İmamoğlu'na, "Şartname ve teklif edilen rakamlar ortada ve her şey şeffaf iken, kopartılan bu yaygara, ihale makamına sallanan parmaklar, ihaleye fesat karıştırmak değilse nedir?" diye sordu.

"Biz de hukuk çerçevesinde cevabımızı vereceğiz" diyen Turhan, "Belediye başkanı olmak, hiç kimseye hukuku çiğneme hürriyeti vermez. Belediyeler veya belediye başkanları da hukukun üzerinde değildir" dedi ve ardından İmamoğlu'nun yerine kayyım atanan HDP'li belediye başkanlarına gerçekleştirdiği ziyareti hatırlatarak, "Gerçi Sayın İmamoğlu, görevden alınan belediye başkanlarını ziyaret etmekle, ne kadar hukuk ve hukuk düzeni yanlısı olduğunu ortaya koymuştur" sözlerini kaydetti.

Bakan Turhan son olarak, "Milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, kendi sorumluluklarını yerine getirememenin acziyeti içerisindeki tavır ve ruh hali ile hareket eden bir şahsın, usulüne uygun bir ihale bahanesiyle, sosyal medyada yalan-yanlış ifadeler içeren videolar paylaşıp, halkımızı galeyana getirmek istemesinin amacını ve hedefini sizin engin basiretinize ve ferasetinize bırakıyorum" ifadelerini kullandı.

 


PAYLAŞ