Herkesin konuştuğu dizi: Bir Başkadır hakkında yazılanlar

Fotoğraf: Twitter

Tükenmez Haber - 12 Kasım'da Netflix'te yayınlandığı günden beri sosyal medyada büyük ses getiren dizi Bir Başkadır, gündemdeki yerini koruyor. Tükenmez Haber, dizi hakkındaki açıklamaları, yazılanları ve sosyal medyada en fazla paylaşılan tweet'leri derledi.

BİR TÜRKİYE PORTRESİ

Berkun Oya'nın yazıp yönettiği, yaratıcıları arasında Ali Farkhonde'nin yer aldığı sekiz bölümden oluşan dizinin oyuncu kadrosunda Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Defne Kayalar, Settar Tanrıöğen, Tülin Özen, Alican Yücesoy ve Bige Önal yer alıyor. Dizi, karakterlerin bastırdıkları duygularıyla yüzleşmesi üzerinden bir Türkiye portresi çiziyor. 

'DİĞER OLANLAR İÇİN KOLAY OLMAYIŞIYLA İLGİLENDİM'

Dizinin başrol oyuncularından Tülin Özen, oynadığı role ilişkin Duvar'a yaptığı açıklamada "Kendisiyle beraber ailesini de ‘bir yerlere getirme’ çabasının yoruculuğuyla, hiçbir şeyin bu ülkede Kürt ya da ‘diğer’ olanlar için kolay olmayışıyla, içinde ya da yakınında kırılmalar yaratma ihtimaliyle, ve bir anda yarattığını düşündüğün her şeyin yerle bir olma korkusuyla yaşamanın ne kadar yıpratıcı oluşuyla ilgilendim. " ifadelerinde bulundu.

'BİR KAYIKTA TOPLANMAYA ÇAĞIRIYOR'

Film eleştirmeni Şenay Aydemir Evrensel'de yayımlanan yazısında şunları kaydetti:

"Dokunaklı bir anlatı kuşkusuz. Bir tür bu çağın “memleketimden insan manzaraları” eseri. Çok ayrı gibi duranların aslında birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını göstermek niyetinde, bu konuda da fena değil. Aynı gemideyiz demiyor ama sanki bir kayıkta toplanmaya çağırıyor milleti!" 


'MUKHTAR SCENE ETKİSİ'

Dizi hakkında çok paylaşılan yazılardan biri de vesaire.org'a yazan Cem Tunçer'e ait. Nuri Bilge Ceylan'ın Bir Zamanlar Anadolu'da filmine gönderme yapan "Sinemamızda 'The Mukhtar Scene' etkisi" başlıklı yazıda şunlar kaydedildi:

"Berkun Oya iyi bir sinemacı. İyi bir senarist. Ama iyi bir sosyolog değil. Kendisi, “The Mukhtar Scene Etkisi” olarak adlandırabileceğimiz bir tür aura’ya kapılmış görünüyor. E, nasıl olmasın ki? Müzisyenlerimiz, sinemacılarımız, edebiyatçılarımız kendilerini basic politikaya katmanın, topluma yarar sağlayan süper kahraman rolüne soyunmanın hazzından geri duramıyorlar. Hayır diyorlar, müzik yaptık, film yaptık ama insanlara daha kalıcı bir iş, toplumsal barış, refah, yeni bir hayat neden sunmuyoruz? Yetinmiyorlar ve haliyle, o tuttukları, ilmek ilmek ördükleri sinema evreni de, albümler de, kitaplar da, hepsi ellerinden bir bir kayıp gidiyor. Neden? Çünkü artık kendi üretimlerini sabun köpüğü gibi görmeye başlayıp çok daha kalıcı ve politik alanda da karşılığı olan bir şeyler yapmak istiyorlar.
Berkun Oya da kendisinden hiç böyle bir beklentimiz olmadığı halde sosyolojik mutabakat için elini taşın altına koymuş ve bize farklı insanların hikâyelerini aktarmaya girişmiş. "

'BURALILIK HALİ'

Bantmag'den Melikşah Altuntaş ise "Coğrafya kederdir: “Bir Başkadır”ın hissettirdikleri" başlıklı yazısında "Türkiye’den olmak, Bir Başkadır’ın seyir tecrübesini yukarılara taşıyan bir özellik. Global bir platform için yapılmış diğer işlere benzemeyen bir buralılık hâli var bu işte. Bu hesapsız hâl, Bir Başkadır’ı global bir ilginin merkezine taşıyacak esas unsur gibi de görünüyor. Tereciye tere satma gayretiyle üretilmiş, fantastik soslu, fiyakalı onca iş arasından sahiciliği ve paketli bir oryantalizme kaymamayı beceren samimi egzotizmiyle ayrışabilen bu iş, yıllardır bu toprakların kaderi ve kimliğine dönüştürülmüş “arada kalmış”lığını da fütursuzca sergiliyor. Berkun Oya’nın metni yer yer o kadar müdanasız bir dil benimsiyor ki, kendinizi ezberlenmiş bir otosansür duygusu üzerinden, bu dili kullanma cesareti gösterebilmiş yaratıcılar adına endişelenirken buluyor; bu yüzden kendinize ve üzerinizde yaratılmış baskıya dövünüyorsunuz." ifadelerine yer verdi.

'DİZİNİN İZLEYİCİYİ ÇARPAN TARAFI'

Ek Dergi'den Ali Şimşek, ise dizinin izleyiciyi 'çarpan' tarafının "eğitimli orta sınıfla alt sınıfların karşılaşması" olduğunu yazdı. Bu yazı da çok paylaşılanlar arasında. Şimşek, söz konusu yazıda şunları kaydetti:

"Peki, özellikle 2013 sonrası gittikçe şiddetlenen İslami bir muhafazakarlık düşünülünce,  “Bir Başkadır”da izleyiciyi çarpan ne? Aslında çok karmaşık değil bu. Sadece bugüne kadar sinema ve dizi formatında karşılaşılmayan samimi bir yüzleşme (ve kimliklenme) aslında insanları çarpıveren. Dizinin çekirdeğinde eğitimli yeni orta sınıf ile yüzlerce yıla yayılan, geleneksel İslam ile harmanlanmış alt sınıfların (yoksulların) samimi bir karşılaşması yatıyor aslında. Dikkat edin geleneksel orta sınıflar ya da burjuvaziyle karşılaşmadan-çatışmadan  bahsetmiyorum. Çünkü onlar ortada yoklar. Dizinin gücü de buradan geliyor. Her an sınıf düşme tehdidi içindeki meslek sahibi, “beyaz yakalı” hayat tarzıyla farklılaşmış bir kesimin içinden çıktığı, babası, ablası veya dayısı olan sünni alt sınıflarla, yargılamayan samimi bir dille yüzleştirmesinden geliyor bu güç. Burada orta sınıflar konusunda diziden biraz uzaklaşarak bir çıkma yapmak zorunlu görünüyor. 1990 sonrası, alt ve orta sınıflardan eğitimle devşirilmiş, ağırlık olarak hizmetler sektörü, medya, finans, teknoloji sektörlerinde çalışan, görece yüksek ücretli , yeme-içmeden, mekanlara, ürettiği ironik sinik dile ve eğlenceye kadar kendine kültürel sermaye edinmiş bir sınıftan bahsediyoruz."

'TARTIŞMADAN KAÇMAYALIM'

Duvar'dan Ali Rıza Taşkale ise yazısında "Bir Başkadır’ın bize sunduğu tartışmadan kaçmayalım. İyileşmenin, bir halk olmanın, bir toplum olmanın öz diline varmak için göze alınanın büyük bir kazanç olduğundan neredeyse eminim. Bir Başkadır, Türkiye üstüne aynı anda hem en umutsuz hem de en umutlu resmi çiziyor. Hem bu toplumun en zehirli, en suçlu yanlarıyla taviz vermeden yüzleşiyor, hem de bu yaptığıyla bizi ürküterek “gelmekte olan başka bir Türkiye”ye dair inancı tazeliyor. Bu ülkeye başka bir halk lazım. Bu inanç bu halkı yeniden kurmanın başlangıcı olacaktır." görüşünü savundu.

BELEDİYE TWEET ATTI: 24 NUMARALI HAT BULUNMUYOR

Çok sayıda ünlü ismin yanı sıra kurumlar da Bir Başkadır'dan bahseden tweet'ler attı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dizide bahsi geçen '24 numaralı hat' ile ilgili mizahi bir paylaşım yaparak şunları kaydetti:

"Merak edenlere; otobüs filomuzda 24 numaralı bir hat bulunmuyor.😊 Sevgili  Netflix,, Beykoz / Mecidiyeköy ve diğer tüm hatlarımızla ilgili bilgi almak, konumunuza yakın durak ve hatları öğrenmek isterseniz; MOBİETT size yardımcı olacaktır."

ÖNE ÇIKAN TWİTTER PAYLAŞIMLARI

Sosyal medyada öne çıkan diğer paylaşımlar ise şu şekilde:

Tükenmez Haber


PAYLAŞ