'Soylu, sorunun çözümü konusunda namus ve şeref sözü verdi'

TÜKENMEZ HABER - Tazminat hakları Uyar Madencilik tarafından gasp edilen işçiler, önceki gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katıldığı yöneticilerle toplantı yaptı. Bugün düzenledikleri basın toplantısında konuşan işçi temsilcisi İdris Sarıkaya, "Sayın Süleyman Soylu, sorunun çözümü konusunda namus ve şeref sözü verdi. 'Bu yoldan ölmek var dönmek yok' sözüyle biz bu işi başardık." dedi.

Bağımsız Maden İş Sendikası, yıllardır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik işçileriyle birlikte Ankara yürüyüş başlatmıştı. Defalarca gözaltına alınan, kolluk kuvvetinin engelleriyle karşılaşan işçiler "#MadencilerKazandı" etiketiyle paylaşımlar yaptı.

'ARTIK BU AYIP BİZİM DEĞİL'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla gerçekleşen toplantıya ilişkin açıklama yapan işçi temsilcisi İdris Sarıkaya, "Herkes bize hak veriyordu, sorun kangrene dönüşmüştü. Defalarca söz alınmış ama yerine getirilmemişti. Haksızlığı dile getirdik. Sayın Süleyman Soylu, sorunun çözümü konusunda namus ve şeref sözü verdi. 'Bu yoldan ölmek var dönmek yok' sözüyle biz bu işi başardık. Sarı sendika da oradaydı. Utanç duydular. 14 yıldır bizim yanımızda olmayanlar 'Sorunu biz çözdük' havası yaratmaya çalıştı. Herkes kimin bu davayı başardığını gayet iyi biliyor. Bu başarının hepsi bir avuç inanmış, haksızlığa uğramış ama umutları dağların arında kalmış, 'çocuğumun rızkı' demiş işçilerle başardık arkadaşlar. Biz bir avuç madenci olarak en son merciye sözümüzü ilettik. Artık bu ayıp bizim değil devleti yönetenlerin ayıbı." diye konuştu

'MADENCİ İNSANCA YAŞAYACAK'

Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, "Şimdi yurttaş olduğunuzu hisssettiniz mi? Bunu siz yaptınız. 'Ölmek var dönmek yok' dediniz. Bundan sonra Soma'daki maden işverenlerine sesleniyoruz. İşçilere saygı duyacaksınız. Emretmeyeceksiniz, madenciye el kaldırmayacaksınız. Herkes haddini bilecek. İşverenlere diyoruz ki, artık kimse sizin kontrolünüzde davranamayacak. Alın teriyle kazanmaya çalışan madenci insanca yaşayacak." diye konuştu.

'SÖZÜ YERİNE GETİRMEZLERSE DAHA BÜYÜK MÜCADELE VERECEĞİZ'

Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı Kartal ise,"Sözünüze güveniyoruz dedik, 15 Ocak'a kadar direnişi bitiriyoruz ama evlere çekilmiyoruz. Sözü yerine getirdiler getirdiler, yoksa daha büyük bir mücadele vereceğiz" diye konuştu.

'EVET BİZ SOLCUYUZ, SOSYALİSTİZ'

Kartal, devamında şunları kaydetti:

"İşçi sınıfının sağcısı solcusu faşisti devrimcisi bilmem ne yok. İçinizde AKP'ye MHP'ye, CHP'ye oy verenler var mı? Kürt var mı, Laz var mı, Çerkes var mı?  Aynı maden ocağında çalışıyoruz, üç kuruş parayla çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını temin ediyoruz. Patron ayrım yapıyor mu? Peki bu şerefsizler niye yapıyor? Niye bizi bölüyor? Solcu, terörist, bölücü, PKK'li, sağa düşman, şu düşmanı bu düşmanı diye propaganda yapıyorlar. Aylardır beraberiz, bu taşın üstünde beraber yattık. Solculuğumuzu sakladık mı sizden? Evet biz solcuyuz, sosyalistiz. Sonuna kadar biliyoruz ki, biz sosyalistler olmazsak işçi sınıfının politik mücadelesi olmaz arkadaşlar."

'ÖYLE Mİ ALAY KOMUTANI?'

Kartal, geçtiğimiz günlerde jandarma barikatının önünde  'Öyle mi alay komutanı?' ifadelerinde bulunduğu açıklamayla konuşmasıyla gündem olmuştu. Kartal, yürümelerine müsade etmeyen jandarmalara yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sanki suçlu bizmişiz gibi, sanki hırsızlığı, namussuzluğu, arsızlığı biz yapmışız gibi hesabı bizden sormaya çalışıyor. Yani hesabı hesabı sorması gerekenlere gidip hesap soramayanlar, bize hesap sormaya çalışıyorlar. Oysa bizim haklılığımızı cümle alem biliyor.

“BUNLARI YAPANLARDAN HESAP SORUN!”

Bir işverene, bir tek adama gücü yetmeyen devlet, şimdi gücünü bizde sınıyor. Biz bir kere daha bağırıyoruz buradan. Devletin gücünü bizde sınamayın! Yerin 7 kat altında alın teriyle yaşamını devam ettirmek durumunda kalıp, kör edilenler, sakat bırakılanlar, ciğerleri çürütülenlerden hesap sormasın devlet!”

 


PAYLAŞ