'Sesimi duyan var mı sorusunu duyamazsak...' endişesi

İzmir’de yaşanan 6,9’luk depremin ardından arama-kurtarma çalışmalarının önemi bir kez daha açığa çıktı. Ancak kurtarma çalışmalarında hayati öneme sahip olan ‘Sesimi duyan var mı?’ çağrısına yanıt veremeyenler var; konuşma ve işitme engelliler…

Deprem anında neler yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirilmeyen engelli yurttaşlar, bu yüzden endişeli. Üstelik işitme engellilerin birçoğu ‘biyonik kulak’ cihazı kullanıyor ancak ‘ya cihaz kaybolursa' endişesi taşıyor.

İzmir Sağırları Koruma ve Kalkındırma Derneği’nden Ufuk Ekici’ye göre, konuşma ve işitme engelli kişiler okullarda depremle ilgili eğitimler almıyor. Ekici, “Üyelerimizin birçoğunun yaşanan depremin ardından bilgi eksikliği olduğunu gördük” dedi.

Bu konudaki eksiklikleri hızlı bir şekilde kapatmaya çalıştıklarını belirten Ekici, ”Ancak deprem sırasında engelli arkadaşlarımızın birçok dezavantajlı durumu oluyor. Engelli arkadaşlarımızın kulağından cihaz çıkabilir ve görevlilerin ‘Sesimi duyan var mı?’ sorusunu duyamayabilir” ifadelerini kullandı.

İşitme engelli kişilerin birçoğunun geceleri boynunda düdükle uyuduğunu aktaran Ekici, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Üyelerimizin bir kısmının ailesi de çok tedirgin oldu. Depremden sonra birçok ebeveyn çocuklarıyla aynı odada uyuyor.”


PAYLAŞ