Mahkemeler 'indirim' kadınlar 'mücadele' dedi

TÜKENMEZ HABER - 2020 aynı zamanda yılı içerisinde pek çok kadın cinayeti ve cinsel saldırı davası görüldü. Bu davalarda erkeklere ‘iyi hal’ indirimleri uygulanırken, pek çok davada da kadın mücadelesinin kazanımıyla adalet sağlandı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü, pandemi koşullarında karşılanıyor. Türkiye’de gündem olan çok sayıda kadın cinayeti ve cinsel saldırı davasında yine erkeklere ‘iyi hal’ indirimleri yağdırıldı.

Her ne kadar 2020 mahkemede cezasızlık politikasının arttığı bir yıl olsa da kadın mücadelesi sonucunda pek çok davada kazanan ‘adalet’ oldu.

Türkiye’de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) verilerine göre ‘Kadınlar en yakınları tarafından katledilirken, birçoğunun yaptığı başvuru ve şikâyetlere rağmen korunamadığı verilerle ortaya konuyor. Tüm bunlar devam ederken yargı mekanizması da cezasızlık politikası ile kadın katliamlarında ‘iyi hal’ indirimi uygulamaları ile erkekleri korumaya devam ediyor.”

2020 yılına damgasını vuran davaların bazılarını şöyleydi

KADINLAR ‘DUYGU DELEN’ DAVASININ KAPANMASINA İZİN VERMEDİ

Antep'te Mehmet Kaplan’ın evinin penceresinden şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen davası devam ediyor. Delen’in ölümünün ardından ‘intihar’ denilerek kapatılmaya çalışılan davanın seyri sosyal medyanın etkisiyle değişti. Son olarak Bilirkişi, Duygu Delen'in düşme anında bilincinin kapalı ancak canlı olduğunu söyledi. Dava 17 Şubat’ta tekrar görülecek.

Duygu Delen

60’A YAKIN ŞİKAYETE RAĞMEN KORUMA VERİLMEYEN SEVTAP ŞAHİN

İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasındaki hayati önem, Sevtap Şahin’in ölüdürlmesiyle yeniden ortaya çıktı. 15 Haziran’da Özcan Şahin tarafından boğularak öldürülen Sevtap Şahin 60’a yakın şikâyette bulunmuş ancak cinayet engellenmemişti.

KADİR ŞEKER 12 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Konya'da, birlikte olduğu kadını Ayşe D.'yi darp eden Özgür Duran'ı engellemeye çalışırken ölümüne neden olan 20 yaşındaki Kadir Şeker, "kasten adam öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Şeker'in suçu haksız tahrik altında işlediğine karar verildi. Davada verilen karar hukukçuları ikiye böldü. Kimi hukukçular, ‘kadına yönelik şiddetin engellemede hükümeti sorumlu’ tutarken kimi avukatlar ise cezanın yeterli olduğunu savundu.

21 YAŞINDA ÖLDÜRÜLEN CEYDA YÜKSEL’İN DAVASI 4 ARALIK’TA GÖRÜLECEK

Arkadaşlarının ‘kayıp’ olduğunu söylediği 21 yaşındaki Ceyda Yüksel, vücudundaki cam kesikleri nedeniyle ölü bulundu. Cinayetin ardından tutuklanan Serkan Dindar 4 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak.

Ceyda Yüksel’in elinde kesik izine rastlanmadı

KIZLARINI İSTİSMAR EDEN BABAYA EV HAPSİ VERİLDİ

Mersin'de babaları tarafından cinsel istismara uğrayan 3 kız kardeş H. , S. ve B. için görülen davada yine ‘yetersizliği gerekçe gösterilerek’ tahliye kararı çıktı. Babanın ev hapsi devam ederken, Savcı sanığın kardeşlerden birine yönelik “nitelikli cinsel istismar” suçundan cezalandırılmasını; diğer iki kardeş içinse zaman aşımı nedeniyle cezalandırılmamasını talep etti.

AYŞE ÇEÇEN’İN DAVASINDA ‘DELİL YETERSİZLİĞİ’NDEN TAHLİYE KARARI

Ailesi tarafından 7 yıl önce kayıp ihbarı yapılan Ayşe Çeçen'in soruşturmasının yeniden gündeme gelmesi ile katledildiği ortaya çıktı. Ancak cinayet davasında tutuklu olarak yargılanan babası, amcası ve eniştesi kontrol şartıyla tahliye edildi. Gerekçe olarak "delillerin toplanmış olması" gösterildi.

PINAR GÜLTEKİN DAVASINDA SANIK YİNE ‘KADINI’ SUÇLADI

Reddettiği erkek tarafından öldürülen Pınar Gültekin’in vahşice katledilmesi tüm kadınların öfkesini taşıran son damla oldu. Pınar Gültekin’in ilk davasında kadınlar adile bahçesini ‘adalet’ çılığıyla doldurdu. Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı “Pınar dekolte giyerdi” gibi ceza indirimi almaya yönelik onlarca farklı bahane sıraladı. Gültekin davasında 2 sanığın da tutukluluğunun devamına karar verildi. Duruşma 4 Ocak 13.30'a ertelendi.

ALEYNA ÇAKAR’A NE OLDU?

21 yaşındaki Aleyna Çakır'ın ölümünde şüpheli olan Ümit Can Uygun'un hala tutuklanmadı. Bu süreçte Uygun'un annesi Gülay Uygun ölü bulundu. Gülay Uygun'un silahla kafasına ateş ettiği iddia edildi. Aleyna’nın Evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Çakır’ın katili davası ertelendi.

Aleyna Çakır'a ne oldu pankartları taşıyan kadınlar

‘LAS TESİS’ HAKİM KARŞISINDA

İstanbul'da Las Tesis eylemine katılan ve haklarında dava açılan 6 kadının yargılandığı dava 23 Şubat’a ertelendi. Duruşma öncesinde adliye önünde açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, "Kadınları değil katilleri yargıla" diye seslendi.

ANTALYA’DA CİNSEL İSTİSMAR SANIĞI SERBEST BIRAKILDI

Antalya'da, akrabası olan 16 yaşındaki N.D isimli kadına cinsel istismarda bulunduğu ve tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan şahıs, mahkeme kararıyla serbest bırakıldı. "Bana kimseye söylememem gerektiğini, aksi takdirde öldüreceğini söyledi. Giderken de gülüyordu" şeklinde ifade veren N.D. karara tepkili.

AYŞE KAHRAMAN’IN KATİLİNE ‘İYİ HAL’ İNDİRİMİ

Ayşe Karaman'ın Özgür Tarhan'ın evinde ölü bulunmasına ilişkin davada, sanık Tarhan'a “bilinçli taksirle ölümüne neden olma" suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Ayşe Karaman'ın annesi Feride Karaman, “Cumhurbaşkanımız duysun, ülkemizde adaleti sağlayamıyor. Haberi bile yok. Neler olup bitiyor haberi yok" dedi.

ŞEYMA YILDIZ’IN KATİLİNE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Şeyma Yıldız'ı katleden sanık Harun Yıldız hakkında “öz kızını kasten öldürme” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Mahkeme başkanının Harun Yıldız’a, yönelttiği cinsiyetçi sorular tepki topladı.

HAFİZE KURBAN CİNAYETİNDE İNDİRİMSİZ CEZA VERİLDİ

Denizli’de boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından öldürülen Hafize Kurban davasında sanığa eşe karşı tasarlayarak öldürme suçundan hiçbir indirim uygulanmadan hapis cezası verildi.

FERAY ŞAHİN’İN KATİLİ SERBEST BIRAKILDI

Feray Şahin'i evinde ateşli silahla öldüren ve bilinçli taksirle insan öldürme suçundan mahkum edilen polis Fatih Burak Aykul 2019 yılının başında serbest bırakıldı. Karara tepki gösteren kadınlar, Hiçbir kadın cinayeti cezasız kalmayacak. Adalet mücadelesinde ailenin yanındayız.” dedi. 

CİNSEL SALDIRI SUÇUNDAN TUTUKLANAN MUSA ORHAN SERBEST BIRAKILDI

Batman'da yaşamını yitiren 18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan tüm tepkilere rağmen tahliye edildi. Tahliye kararı veren mahkeme gerekçeli kararında, İpek Er'in önceden Musa Orhan’la bir ilişkisi olduğu ve yaşananların "rıza" olduğunu savundu. Mahkeme heyeti, İpek Er'in ölmeden önceki ifadesinde dile getirdiği "Evlilik vaadi ile kandırdı", "dayanacak gücüm kalmadı", "sarhoş edip hap içirdi" ifadelerini ise "iddia" olarak gördü.

 

Tecavüzcü Musa Orhan'ın serbest bırakılması 1 Mayıs Mahallesinde protesto  edildi | Gazete Patika

KORUMA KARARI ÇIKARILMAYAN AYŞE TUBA ARSLAN DAVASINDA MÜEBBET

23 kez başvuruda bulunmasına rağmen devlet tarafından korunmayan, boşandığı erkek tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan davasında, katil Yalçın Özalpay, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi. Arslan’ın ayrıldığı eşinden gördüğü şiddet ve uğradığı tecavüz ile ilgili verdiği 23 suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlandığı ortaya çıktı. 10 suç duyurusundan 5’i “delil yetersizliği gerekçesiyle” takipsizlikle sonuçlandı.

UZAKLAŞTIRMA KARARINA RAĞMEN ÖLDÜRÜLEN ZEYNEP ŞENPINAR’IN DAVASI SÜRÜYOR

Muğla'da, 24 yaşındaki Zeynep Şenpınar'ı darbettikten sonra göğsünden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Boksör Selim Ahmet Kemaloğlu'nun yargılanması sürüyor. Zeynep Şenpınar'ın cinayetten 2 hafta önce Kemaloğlu'ndan şiddet gördüğü iddiasıyla polis merkezine giderek şikayetçi olduğu, 15 gün evden uzaklaştırma cezası verildiği ardından şikayetini geri çektiği ortaya çıktı.

12 YAŞINDA ÖLDÜRÜLEN HANDE ÇİNKİTAŞ DAVASINDA ZAMAN AŞIMI

Hande Çinkitaş, İstanbul’da 4 Ocak 2001 tarihinde, evinde 36 bıçak ve14 çekiç darbesiyle, boğazı ve bilekleri kesilerek öldürüldü. Ancak dava zaman aşımı nedeniyle kapatıldı.

2 ÇOCUĞUN KATİLLERİ 14 YILDIR SONUÇLANMADI

2006 yılında kaybolduktan birkaç gün sonra cenazeleri bulunan Tuğçe Yıldırım ve Büşra Karabacak'ın davası 14 sene geçmesine rağmen hâlâ sonuçlanmadı. "Kasten öldürme", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "cinsel istismar" suçlarından tutuksuz yargılanan sanıklar duruşma salonuna gelmedi.

ZELİHA ERDEMİR TEHDİT EDEN ERKEK SERBEST BIRAKILDI

Aydın'ın Didim ilçesinde 4 yıl önce boşandığı eşinden ölüm tehditleri alan Zeliha Erdemir (36), 46 kez şikâyetçi olmasına rağmen sonuç alamadı.  Erdemir'in tam 46 kez şikayetçi olmasından sonra tutuklanabilen fail, infaz yasasıyla serbest bırakıldı.


PAYLAŞ