SGK vücudu yanan itfaiyecinin sağlık masraflarını karşılamadı

Sosyal Güvenlik Kurumu, İstanbul Bayrampaşa’da Mart 2020’de çıkan bir yangına müdahale ederken elleri ile vücudunun farklı yerlerinde yanıklar oluşan itfaiye erinin tedavi masraflarını, “estetiksel bir alana girdiği” gerekçesiyle karşılamadı.

İBB ise çalışanının tedavi masraflarını diğer çalışanlar arasında başlatılan yardım kampanyasından gelecek paraya bağladı, ek destekte bulunmadı. Tüm Bel-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Ensari Korkmaz, “SGK tedavi masraflarını estetiksel bir alana girdiği ve pahalı bir tedavi olduğu için karşılamadı. Tabii ki belediyenin böyle bir zorunluluğu yok fakat biz belediyenin sağlık masraflarını karşılamasını beklerdik” dedi.

Evrensel’den Murat Uysal’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından dağıtım yerlerine gönderilen tebligatta 19 Mart’ta İstanbul Bayrampaşa ilçesinde meydana gelen işyeri yangınına müdahale ederken bir itfaiye erinin ellerinde ve vücudunun farklı yerlerinde yanıklar oluştuğu iş kazası sonucu devam eden tedavisinin masraflarını SGK’nin karşılamadığı ifade ediliyor. Tebligatta SGK’nin karşılamadığı masrafların çok maliyetli olduğuna değinilerek yardım kampanyası başlatıldığı duyuruluyor. Yardımcı olmak isteyen personele tebligatın ulaştırılması isteniyor.

KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen 5 No’lu Şube Başkanı Ensari Korkmaz yaralanan itfaiye erinin kendi üyeleri olmadığını fakat olaydan haberdar olduğunu belirterek, “SGK tedavi masraflarını estetiksel bir alana girdiği ve yüksek maliyetli olduğu için karşılamamış. Biz belediyenin sağlık masraflarını karşılamasını beklerdik. Tabii ki böyle bir zorunluluğu yok ama hepimizin başına gelebilir sosyal belediyecilik anlayışı böyle olmamalı. Çalışanının sağlık masraflarını karşılamak için diğer çalışanlara IBAN atıp para istememelisin” diye konuştu.

Söz konusu yardım kampanyasına ilişkin görüşünü aldığımız Avrupa Yakası İtfaiye Müdürlüğü, “Bu tür yardım kampanyaları gerek görüldüğü koşullarda sık sık yapılır. Durumu imkanı olan destek verir. Örneğin eşi kanser hastası olan bir arkadaşımıza da böyle bir kampanyayla destek vermiştik” dedi. İtfaiye Müdürlüğü yetkilisi iş kazasına ilişkin ise “İş kazası ve sonrasında süreç devam etmekte bu noktada görüş vermemiz uygun olmaz” dedi.


PAYLAŞ