Erdoğan: Bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı ve Recep Tayyip Erdoğan, 18. MÜSİAD EXPO Fuarı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Merkez Bankası'nın dün yüzde 15'e çıkardığı politika faiziyle ilgili, "Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Dün yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum" dedi.

Devamında ise daha önce de sıkça kullandığı sözü tekrar etti:

"Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faiz her şeyden önce bir defa paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir. Yeni ekonomi yönetimiyle ülkeyi bu kronik sancıdan kurtaracağız"

'DEMOKRASİ ÇITASINI YÜKSELTECEK HAZIRLIKLAR İÇNDEYİZ'

Erdoğan, "Hepimize görevler düşüyor. Hepimizin yapması gereken fedakarlıklar var. Hazine ve Maliye Bakanlığı'mız, Merkez Bankamız ile özel sektörümüz bundan sonra daha güçlü bir şekilde çalışacaklardır. Hem ekonomik politikalarımızı tahkim edecek hem demokrasi ve özgürlüklerimizin çıtasını yükseltecek hem de milletimizin günlük hayatında rahatlamaya yol açacak hazırlıklar içindeyiz." ifadelerinde bulundu.

'ACI İLAÇLAR'

Devamında ise şunları kaydetti:

"Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Dün yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum."

'SORGUYA TABİ OLMADAN KAYIT ALTINA ALMA'

'Varlık barışıyla ilgili adımı attık' diyen Erdoğan," Gerek yurt dışı gerek yurt içinde yastık altı neyiniz varsa bunları kesinlikle herhangi bir sorguya tabi olmadan kayıt altına almamız ülkemiz ve bütün girişimcilerimiz için yeni, bir ufuk sağlayacaktır. Derdimiz şu: paran mı var, üretim, yatırım, üretimle birlikte ihracat. Ve bu dörtlü mekanizmayı çalıştırdığımız zaman hep birlikte ayağa kalkacağız" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer kısımlar şu şekilde:

"Milletimizin ve yatırımcıların Türk Lirası'na güvenlerini artırarak mevduatlardaki döviz ağırlığının kazanmasını sağlamalıyız. Cari açığa yol açmayan yurt içi tasarruflardan ve yurt dışından gelen kaynaklarla finansa edilen bir büyümenin peşindeyiz. Türkiye'ye güvenen herkesin kazanacağı bir yatırım iklimi oluşturuyoruz. Bu kapsamda özellikle üretim ve ihracatın ana aktörleri olan kuruluşlarımıza çok önemli görevler düşüyor. "

"Eğer bir ülkede MÜSİAT temsilciliği açılmış ve bizim oradaki ihracatımız 10'a katlanmamışsa ortada bir sorun var demektir. Eğer bir yerde bizim ticaret temsilciliğimiz faaliyete geçmiş ve bizim oradaki ihracatımız katlanarak artmamışsa ortada bir eksik var demektir."

"Bu manzara bize üretim ve ihracat kurumlarımızın güçlerini birleştirmeye ihtiyaçları olduğu mesajı veriyor. İnşallah yeni dönemde hepimizi mutlu edecek iş birliğine dayalı bir çalışmayı tesis edeceğiz."

Tükenmez Haber


PAYLAŞ