‘Kadınlar sokakta virüs, evde erkek şiddetiyle mücadele ediyor’

TÜKENMEZ HABER - 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Ülkenin dört bir yanında kadınlar kadın cinayetlerinin ve şiddetin son bulması için bir araya geliyor.

‘Şiddete, tacize, tecavüze, baskılara, sömürüye karşı birleşen kadınların bir başka durağı ise yarın Kadıköy olacak.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri, öldürülen kadınların aileleri ve şiddet gören kadınlarla birlikte "Şiddeti, Cezasızlığı, Şüpheli Ölümleri, Kadın Cinayetlerini Durdurmak İçin İstanbul Sözleşmesi'ni Uygulatacağız" sloganıyla saat 15:00'da Kadıköy'de buluşacak.

Gerçekleşecek buluşma öncesi Tükenmez Haber’e konuşan Kadın Meclisleri Üyesi Dilber Sünnetçioğlu, ‘Pandemi sürerken evde, işte, sokakta erkek şiddetinin arttığına’ vurgu yaptı.

‘KADINLAR PANDEMİ NEDENİYLE HASTANEYE GİDEREK DARP RAPORU ALMAYA ÇEKİNDİ’

‘Türkiyeli kadınlar 25 Kasım’ı zor şartlar altında karşılıyor’ diyen Dilber Sünnetçioğlu, salgın döneminde kadınların karşılaştıkları sorunları şöyle sıraladı;

“Kadınlar sokakta virüs evde erkek şiddeti ile mücadele ediyor. Pandemi nedeniyle kadınlar darp raporu almak için hastaneye gitmeye çekiniyorlar, karakollara gitmeleri de bir o kadar zorlaştı. Başvuru hattımızı arayan kadınların sayısında artış. Üstelik erkekler evde olduğu için telefonu açma güçlüğü yaşayan kadınların bize daha rahat ulaşabilmeleri için WhatsApp hattı kurduk. Hattımızı arayan kadın sayısı ne yazık ki çok fazla, biz bunu aylık raporlarımızda da belirtiyoruz. Şu ana kadar bizim raporlaştırdığımız 269 kadın cinayeti 152 şüpheli kadın ölümü var. Pandemi nedeniyle getirilen infaz yasasıyla cezaevinden pek çok şiddet faili erkek çıkarıldı. Üstelik bu tahliyeler yapıldığında kadınlara haber verilmedi ve kadınlar önlem alamadı. Sanki yarım bıraktığın işi ‘git tamamla’ der gibi tahliyeler gerçekleşti. Bütün bunların önüne geçilmesi lazım. Cezasızlık, haksız indirimleri, kadın düşmanı siyaset üretenler, yasaları uygulamayanlar hepsi faille ortaklık yapıyor. Bunun yanında bu süreçte en çok kadınlar işten çıkarıldı. Kadınlar artık yoğun bir işsizlikle de baş etmeye çalışıyor.”

‘KADIN CİNAYETLERİNE İNTİHAR SÜSÜ VERİLEREK CEZADAN KURTULMAYA ÇALIŞIORLAR’

‘Kadın davalarında verilen indirimlerin yeniden şiddete ve ölümlere neden olduğunun’ altını çizen Dilber Sünnetçioğlu, “2020 sürecinde pandemi nedeniyle ertelenen davalarımız oldu, ailelere destek olmak için mahkemelere girişte zorluklar yaşadık. Ama bunların hiçbiri bizi yıldırmıyor, bizler yine ailelerimizle omuz omuza mücadeleye devam ediyoruz. Verilen indirimleri kabul edebilmek mümkün değil. Bu konuda hakimlerin daha duyarlı karar vermelerini bekliyoruz. Gerçek adalet ama gecikmeden adalet sağlanmalı. Kadın cinayetlerine intihar süsü verilerek, cezadan kurtulmaya çalışılıyor.”

‘CAN SİMİDİMİZ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İÇİN KADIKÖY’DEYİZ’

‘Pazar günü İstanbul Sözleşmesini uygulatmak için Kadıköy’de buluşacaklarının altını çizen Dilber Sünnetçioğlu sözlerini şöyle tamamladı;

“22 Kasım Pazar günü Kadıköy’de bir eylem gerçekleştiriyoruz. Sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin bir çok ilinde eylemdeyiz. Buradan bütün kadın kardeşlerime seslenmek istiyorum ‘şiddeti cezasızlığı şüpheli ölümleri, durdurmak için can simidimiz 6284 İstanbul sözleşmesinin etkin uygulatmak için hep beraber Kadıköy’deyiz.”


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR