Brezilya'da siyah vatandaşın öldürülmesi protesto edildi

Brezilya'da bir süpermarkette iki güvenlik görevlisinin Joao Alberto Silveira Freitas isimli siyah vatandaşı öldürmesi üzerine ülkede eylemler başladı.

19 Kasım'da ülkenin güneyindeki Rio Grande del Sur eyaletinin başkenti Porto Alegre'deki bir markette iki güvenlik görevlisi 40 yaşındaki siyah Silveira'yı döverek ölümüne sebep oldu.

Silveira'nın, Brezilya'da her yıl 20 Kasım'da anılan Siyah Farkındalık Günü'nden bir gün önce beyaz iki güvenlik görevlisi tarafından öldürülmesine ilişkin görüntülerin basında ve sosyal medyada paylaşılması ülkede geniş yankı buldu.

Silveira'nın, bir markette kasa sırasında beklediği sırada market çalışanıyla tartıştıktan sonra güvenlik görevlileri tarafından darbedildiği açıklandı. Olayın ardından biri askeri inzibata mensup iki güvenlik görevlisinin gözaltına alındığı ve kasten adam öldürme suçundan soruşturma başlatıldığı bildirildi.

ABD'nin Minnesota eyaletinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd'u hatırlatan olayın ardından Brezilya'nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen Siyah Farkındalık Günü eylemlerinde Silveira için adalet istendi.

Sao Paulo'da ve Silveira'nın öldürüldüğü Porto Alegre şehrinde polis eylemlere müdahale etti.

Güney Amerika ülkesi Brezilya'da her yıl 20 Kasım, 1965 yılında ülkenin kuzeydoğusunda özgürlüğünü ilan eden kölelerin lideri Zumbi dos Palmares'in ölümü dolayısıyla Siyah Farkındalık Günü olarak anılıyor.

AA


PAYLAŞ