Altı milletvekilinden biri koronaya yakalandı

Koronavirüse yakalanan milletvekili sayısı her geçen gün artarken çalışmaların daha sağlıklı bir oramda yürütülebilmesi için bir dizi formül konuşuluyor.

Türkiye’de mart ayının başında ortaya çıkan korona salgınında 8 ay geride kalırken sonbahar aylarıyla birlikte ikinci dalga da başladı. Salgın sürecinde çalışmalarını sürdüren Meclis’te son haftalarda hem personel hem de milletvekillerinde vaka sayıları yükselmeye başladı.

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, 289 milletvekili bulunan AKP grubunda bugüne kadar 57 milletvekili koronaya yakalandı. Bu AKP grubunun yüzde 20’sinin virüse yakalandığı anlamına geliyor. Aralarında Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin de bulunduğu milletvekillerinden 20’ye yakınının evde ya da hastanede tedavisi sürüyor. Milletvekili Vahit Kiler’in 2. kez yakalandığı biliniyor.

CHP’DE 18 MİLLETVEKİLİNE POZİTİF TANISI

138 milletvekili bulunan CHP’de Covid-19 hastalığına yakalanan milletvekili sayısı 18 oldu. 56 milletvekili olan HDP’de bugüne kadar 11 milletvekilinin Covid-19 testi pozitif çıkarken, 36 milletvekili bulunan İYİ Parti’de virüse yakalanan 4 milletvekili oldu. 48 milletvekili bulunan MHP’de de 4 milletvekilinin virüse yakalandığı biliniyor.

Tüm partiler dikkate alındığında 584 milletvekilinin bulunduğu Meclis’te korona virüsüne yakalanan milletvekili sayısının 100’e yaklaştığı görülüyor. Bu 6 milletvekilinden birinin korona ile tanıştığı anlamına geliyor.

Artan vaka sayısı üzerine Meclis’te yeni tedbirler gündeme geldi. 23 Kasım itibariyle TBMM Yerleşkesi ve eklentilerine girişlerde HES kodu uygulamasına geçilecek. Meclis lokantasının kapatılıp paket yemek uygulamasına geçilecek. Ancak bunlar da yeterli değil. Özellikle uzun genel kurul ve komisyon çalışmaları için yeni düzenlemeler gerekiyor.


PAYLAŞ