Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı başladı

AA (Arşiv)

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında hafta sonları için getirilen sokağa çıkma yasağı saat 20:00 itibariyle ülke genelinde başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 12 bin 219 kişi hayatını kaybetti, hasta sayısı 440 bin 805'e yükseldi.

YASAK KAPSAMI DIŞINDA KALANLAR SOKAĞA ÇIKABİLECEK

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre, 20:00'de başlayan yasak pazar günü sabah 10:00'a kadar devam edecek. Genelgeye göre, yasak kapsamı dışında kalanlar sokağa çıkabilecek.

Tedbirler kapsamında alınan yasaklar şu şekilde:

"Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.

Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.

Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.

Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir paylaşımda bulundu. Bakan Koca'nın Twitter'dan yapmış olduğu paylaşım şöyle:

"AKŞAM 20.00’DE EVDE OLALIM. Kısıtlama başlıyor. Evde olmak, ailece zaman geçirmek için fırsat, salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarımıza karşı ise bir sorumluluk. Sizin evde geçirdiğiniz zaman arttıkça bizim mücadele gücümüz artacak."

Tükenmez Haber, Independent Türkçe
 


PAYLAŞ