Metin Lokumcu davasının Hopa'dan alınmak istenmesine tepki

Halkevleri, Metin Lokumcu davasının Hopa'dan alınmasının istenmesine tepki gösterdi.

Öğretmen Metin Lokumcu'nun polisin biber gazlı müdahalesi sonrası yaşamını yitirmesine ilişkin dava, Hopa'dan kaçırılmak isteniyor. Halkevleri, "Kaçıramayacaksınız! Takipçisiyiz" açıklaması yaptı.

Öğretmen Metin Lokumcu’nun biber gazlı polis müdahalesi sonrası hayatını kaybetmesine ilişkin 24 Aralık’ta Artvin Hopa Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek davanın nakledilmesi istendi. Davanın hakimi, Hopa Savcılığına "güvenlik" gerekçesiyle davanın başka bir mahkemeye taşınması talebinde bulundu. Yaşananlara ilişkin açıklama yapan Hopa Halkevi, "Bu davayı Hopalıların vicdanı, adaleti ve mücadelesinden kaçıramayacaksınız! Takipçisiyiz, takipçisi olacağız" dedi.

Evrensel Gazetesi’nden Gençağa KARAFAZLI’nın haberine göre; 31 Mayıs 2011'de Hopa'da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi sırasında HES’lere ve doğa katliamına karşı gerçekleşen eyleme polis biber gazıyla müdahale etmiş, öğretmen Metin Lokumcu yaşamını yitirmişti. Lokumcu'nun ölümüne ilişkin kamu görevlileri ve kolluk güçleri hakkında açılan davanın 24 Aralık 2020'de Hopa 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesi planlanıyordu. Ancak mahkeme hakiminin Hopa Savcılığına "güvenlik" gerekçesiyle davanın başka bir mahkemeye taşınması talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

Hakimin bu talebi tepki çekti ve davanın kaçırılmak istendiği yorumlarına neden oldu. Hopa Halkevi, konuyla ilgili yazılı açıklamasında "Hopa Halkı duyarlıdır. Katillerden ve sorumlulardan hesap sorma iradesindedir" denildi. 9 sene önce Hopa Meydanı'nda deresine, suyuna, yaşam hakkına sahip çıkan Hopalıların, bu dava nereye kaçırılırsa kaçırılsın takipçisi olacak cürete sahip olduğu vurgulanan açıklamada, “Hopalıların kalbi halen Metin Lokumcu ile birlikte atıyor.  Bu davayı Hopalıların vicdanı, adaleti ve mücadelesinden kaçıramayacaksınız! Takipçisiyiz, takipçisi olacağız" denildi.


PAYLAŞ