Yüzlerce cansız beden aylardır kamyonlarda

Fotoğraf: AA

The Wall Street Journal (WSJ) New York'ta koronavirüsten ölen yüzlerce kişinin cesedinin hâlâ donduruculu kamyonlarda tutulduğunu ortaya koydu. Yaklaşık 650 cesedin, Nisan ayında Sunset Park'taki rıhtıma götürülen soğutuculu kamyonlarda olduğu bildirildi. New York kentinin adli tıp kurumu, bu cesetlerin ailelerine ulaşılamayan veya cenaze töreni masrafını karşılayamayacak insanlara ait olduğunu belirtti. 

'TEŞHİS ETMEKTE PROBLEM YAŞANIYOR'

ABD'nin önde gelen ekonomi gazetesine konuşan Adli Tıp Kurumu yetkilileri, koronavirüs yüzünden aniden gelişen ihtiyaca cevap verilemeyince, cesetleri teşhis etmekte problem yaşandığını ifade etti. Günde 20 ölüme kadar işleri idare edebilen kurumun, New York'ta günde 200 kişinin öldüğü dönemde sıkıntılar yaşadığı aktarıldı.  WSJ bu yüzden bazı ailelerin sevdikleri kişilerin ölümünü haftalar ya da aylar sonra haber aldığını da bildirdi.

Koronavirüs yüzünden ölenlerin yakınlarının da aynı hastalık yüzünden ölmesinin de bir başka sorun yaratan unsur olduğu belirtildi. New York kentinde 24 bini aşkın kişi Covid-19 yüzünden hayatını kaybederken bu ölümlerin çoğu nisan ayı civarında yaşanmıştı. 


Independent Türkçe, WSJ, Forbes


PAYLAŞ