AİHM'in 'siyasi amaçlı tutuklama' kararı verdiği iki başvuru

Kolaj: Tükenmez Haber

İnsan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada AİHM'in bugüne kadar sadece iki başvuruda Türkiye'nin siyasi amaçlı tutuklama yaptığına karar verdiğini belirterek bu başvurulardan birinin iş insanı Osman Kavala diğerinin ise HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili olduğunu söyledi.

'KARARLARDA ÖNEMLİ ROL OYNADI'

Altıparmak, "AİHM bugüne kadar sadece 2 başvuruda Türkiye'nin siyasi amaçlı tutuklama yaptığına karar verdi: Kavala ve Demirtaş. Her iki kararda da (Kavala, para. 229; Demirtaş, para. 270), Cumhurbaşkanının sanıklar hakkındaki konuşması bu kararın alınmasında önemli rol oynadı." ifadelerinde bulundu.

Devamında ise şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanının ceza davaları hakkında konuşmamak gibi bir ödevi var. Ama bu iki dava açısından bu daha da güçlü bir özen ödevi. Bu insanları sevmiyor olabilir ama devlet başkanı olarak konuştuğunda sadece kendini değil tüm devleti bağlıyor. Bunun AİHM'de hukuki bedeli de var."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan önceki gün yaptığı konuşmada eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın "Kavala neden tutuklu hayret ediyorum, Demirtaş'ın kitabını tavsiye ederim" gibi sözlerine yanıt olarak "Terör örgütleriyle el ele, kol kola, omuz omuza, Ankara'dan İstanbul'a yürüyenlerle biz birlikte olamayız. Gezi olaylarının finansörü olanlarla, Kavala'larla, onlarla hiçbir zaman bir arada olamayız. Kobani'yi unutamayız. Biz Diyarbakır'da Kürt kardeşlerimizi öldürenlerin savunuculuğunu yapamayız. Hukuka sarılarak onların savunmasını yapmaya girenler kusura bakmasınlar artık şunu bilmeleri lazım ki AK Parti hiçbir zaman bunları savunmamıştır, savunmaz. Ama AK Parti Diyarbakır'da öldürülen Yasin Börü kardeşlerimizin yanındadır, yanında olmaya devam edecektir." ifadelerinde bulunmuştu.

Tükenmez Haber
 


PAYLAŞ