‘Las Tesis’ eylemine saldıran polislere takipsizlik verildi

İstanbul’da ‘Las Tesis’ eylemine katılan kadınlar hakim karşısına çıkarken, ‘Las Tesis’ eylemine saldıran polislere takipsizlik verildi.

Ankara Kadın Platformu üyesi çok sayıda kadın, Şili’de feminist örgüt Las Tesis’in kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto ettiği dansı 12 Aralık 2019 tarihinde Ankara Güvenpark’ta yapmak istedi. Kadınların eylemini engellemeye çalışan polis, Kızılay AVM önünde gerçekleştirilen dans sırasında kadınlara saldırdı ve 9’u kadın 10 kişiyi gözaltına aldı.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, eylem sırasında gözaltına alınan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, Kadın Savunma Ağı Mor Mekân Derneği Ankara Şubesi Başkanı Buse Üçer, Kadın Savunma Ağı Mor Mekan Derneği yöneticilerinden Aysun Gençtanır, Meziyet Yıldız ve Esmanur Çağlak “Görevi Kötüye Kullanma” suçlamasıyla Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Kadınların şikayetine ilişkin soruşturma yürüten savcılık kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi.

Kadınların gözaltına alınırken darp edildiği, gözaltı aracına bindirilirken ellerinin aracın kapısına sıkıştırıldığı ve gözaltına alınırken karınlarına tekme atıldığı ve küfredildiği belirtilen suç duyurusunda gösteri hakkının Anayasal hak olduğu belirtildi.

Şikayetin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma kapsamında savcılığa yazı gönderen Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, eylemin kanunsuz olduğunu belirterek, “Grubun kanuna aykırı eylemini sonlandırarak dağılmaları yönünde bir müddet beklenilmiş ancak grubun yaya trafiğini de engelleyecek şekilde kanuna aykırı eylemlerinde ısrar etmeleri üzerine Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü görevlilerince tekrardan kalkanlarla iteklemek suretiyle müdahalede bulunularak grubun çeşitli yönlere dağılması sağlanmıştır” dedi.

“Ankara Valiliği’nin yasaklama kararına istinaden İdari Yaptırım Karar Tutanağı düzenlemek amacıyla kademeli olarak zor kullanılmak suretiyle” yakalama işleminin yapıldığını belirten emniyet müdürlüğü, “Yakalama işlemi yapılan şahısların görevliler hakkında asılsız ithamlarda bulunarak Cumhuriyet Savcılığına veya idari kurumlara şikâyette bulunmalarını engellemek amacıyla da Dr. raporları alınmasının ve idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmesinin ardından şahıslar hastane önünden salıverilmişlerdir” dedi.

Kadınların şikayetine ilişkin soruşturma yürüten savcılık, olayın gerçekleştiği tarihte Ankara Valiliği’nin “2018/1938 sayılı yasaklama kararı” olduğunu belirterek, “Bu nedenle müştekilerin eylem yapmadan önce valilikten izin almaları gerektiği, izinsiz şekilde yapılan eyleme polis memurlarının usul ve yasaya uygun olarak müdahale ettikleri, bu haliyle herhangi bir suç ve suç unsuru teşkil eden bir eylem bulunmadığı anlaşılmakla; Şüpheliler hakkında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir” dedi.


PAYLAŞ