TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp tutuklandı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetlerine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp'in de bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

Diyarbakır Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 20 Kasım Cuma günü Diyarbakır merkezli İstanbul, İzmir ve Adıyaman'da ev baskınları yapıldı. Ev baskınlarına haklarında gözaltı kararı alınan 101 kişiden 72’si gözaltına alındı. Gözaltına alınan 32 kişi savcılık sorgularının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp'in de aralarında olduğu 5 kişi tutuklandı.

ŞEYHMUS GÖKALP'İN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 5 KİŞİ TUTUKLANDI

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde cuma gününden bu yana gözaltında tutulan 45 kişi Diyarbakır Adliyesi'ne sevk edildi. Aralarında İHD Adıyaman Şube Başkanı Avukat Bülent Temel ve Avukat Gevriye Atlı'nın da olduğu 32 kişi savcılık sorgularının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 13 kişi tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. 

TTB Onur Kurulu üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp’ın de aralarında bulunduğu 5 kişi Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı. 8 kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Öte yandan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, adli kontrol şartıyla sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından serbest bırakıldı.

Jin News editörü Roza Metina da serbest bırakıldı.

TTB VE DİYARBAKIR TABİP ODASINDAN TEPKİ: BU İŞLEM VİCDANA AYKIRIDIR

Gözaltına alınanların ifade işlemleri sürerken Diyarbakır Tabip Odası'nda da düzenlenen basın açıklamasıyla operasyona tepki gösterildi. 

Diyarbakır Tabip Odası’nda düzenlenen basın açıklamasına TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan ve Diyarbakır Tabip Odası yöneticileri katıldı. “TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın”  çağrısının yer aldığı açıklamada, “Dr. Şeyhmus Gökalp adresi ve iş yeri bilinen bir hekim olarak savcılığa çağrılması halinde ifade verebilecek durumdayken, insani hakları gözetilmeden sabahın erken saatlerinde yapılan bu işlemi kınıyoruz. Bu işlem vicdana aykırıdır” denildi.

‘PANDEMİDE HEKİMLERE İZİN BİLE YASAKLANIRKEN, DR. ŞEYHMUS GÖKALP 3 GÜNDÜR SAĞLIK HİZMETİNDEN ALIKONULUYOR’

“Pandemi döneminde hekimlerin izinleri, istifaları ve emekliliklerine bile yasak getirilirken, bir hekim olan Dr. Şeyhmus Gökalp’ın sağlık hizmeti vermekten alıkonularak 3 gündür gözaltında tutulması akıl tutulmasından başka bir şey değildir” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Pandemi döneminde gözaltı ortamının koşulları da göz önüne alındığında, Dr. Şeyhmus Gökalp ve beraberindekiler sağlık sorunları yaşamaları halinde sorumluluk bu işlemleri yapanların olacaktır. Daha önce de benzer gözaltılarda da gözaltına alınan kişilerin Covid-19 hastalığına yakalandığı unutulmamalıdır.”

‘İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU DR. GÖKALP BİR HEKİMDİR VE LEKELENEMEYECEK BİR GEÇMİŞE SAHİPTİR’

Dr. Şeyhmus Gökalp’in bir hekim olduğu, kurmaca tanık ifadeleriyle ve düzmece delillerle lekelenemeyecek bir geçmişe sahip olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Konuyla ilgili olarak Dünya Tabipleri Birliği bilgilendirilmiştir ve Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp’in avukatlarıyla yaptığı görüşmeler tarafımızca raporlanmıştır. Bugün savcılığa sevk edilmesi beklenen Yüksek Onur Kurulu üyesi olan meslektaşımız Dr. Şeyhmus Gökalp’ın en kısa sürede ailesine, çocuklarına kavuşması temennimizdir. Suçsuz olan Dr. Şeyhmus Gökalp’in insani ve hukuki haklarının savunusunda Türk Tabipleri Birliği ve Diyarbakır Tabip Odası olarak sonuna kadar yanındayız.

Buradan kamuoyuna ve yetkili mercilere sesleniyoruz. Türkiye’de karanlık gölgelerin yalancı tanık ifadeleri fabrikasyonuna, onurlu insanların haklarını düzmece dosyalarla çiğnenmesine, hekimlerin görevlerini yapmalarının hukuki normlar dışına çıkarak engellenmesine her zaman karşı çıktık ve bu konudaki mücadelemizde kararlıyız.”


PAYLAŞ