Kadıköy'de esnaf eylemi | 'Ölmek de batmak da istemiyoruz'

İstanbul Kadıköy esnafı, bu akşam koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlerin yeterli olmadığını ve kendilerine destek verilmediğini belirterek eylem yaptı.

Bahariye Caddesi'ndeki Süreyya Operası'nın önünde bir araya gelen çok sayıda esnaf, salgınla mücadele önlemlerine karşı olmadıklarını ancak bu süreçte karşılaştıkları ekonomik zorluklarla ilgili düzenlemeler yapılmasını istediklerini söyledi. 

bianet'te yer alan habere göre; esnaf “Ölmek de batmak da istemiyoruz”, "Saraya değil esnafa bütçe" sloganları attı.

"VERGİ VERENLERİN DESTEK GÖRME ZAMANI"

Esnaf adına açıklamayı okuyan lokantacı Ekin Can Alıcı, "Yıllarca vergilerini vermiş esnafın hayatta kalması imkansızlaşmış, çalışanlar yoksulluğa ve açlığa itilmişlerdir" dedi ve şöyle devam etti:

“Devletin pandeminin yayılmasına karşı alacağı önlemler sadece temas kanallarının kapatılması değil, aynı zamanda temas kanallarında çalışan ve işletenlerin asgari yaşam standartlarını temin etmektir.

“Çalışmadığımız dönemlerin vergileri, faturaları, kiraları, kredileri çığ gibi büyümektedir.

“Bizim derdimiz alınan önlemler ya da kapatma kararları değil. Derdimiz, yüz binlerce insanın çalıştığı, bir o kadar da ailesi olan bir bütünün ‘Biz kapattık oldu’ anlayışıyla açlığa terk edilmesinedir.

“Sadece dükkan kiraları değil, nakdi ücret ile ayakta kalan çalışanlarımızın ev kiraları talep edilmemelidir. Stopaj vergileri iptal edilmelidir. Pandemi dönemi boyunca ortaya çıkan tüm vergiler silinmelidir. Faturalardaki vergiler kaldırılmalıdır.

“Esnafa sıfır faizle bir yıl ödemesiz gider karşılama kredisi verilmelidir. Çek ödemelerinin ötelenmesine dair yasal düzenleme yapılmalıdır.

“Bu tedbirlerin alınması ne kadar gecikirse yaraların sarılması da o kadar imkansızlaşacaktır. Bugüne kadar devlete vergi verenlerin, devletten destek görmesi zamanı gelmiştir. Ölmek de batmak da istemiyoruz.”

"İKTİDAR SINIF KARANTİNASI UYGULUYOR"

Eyleme destek veren HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da şöyle konuştu:

“İktidar salgının başından bu yana sınıf karantinası uyguluyor. Zenginlere ve tekellere koruma altına alırken halkı sefalet ve işsizlikle, küçük esnafı ise iflasla baş başa bırakıyor.

“Salgının ikinci aşamasında ne halkın bu sefalete dayanacak gücü kaldı ne de esnafın dükkanın açma potansiyeli! İktidar kendi yandaşlarına vergi indirimlerini cömertçe yaparken dükkanını kapatmak zorunda kalan esnaftan vergi toplamaktan çekinmiyor.

“Çalışan işçileri her sabah otobüslerle işe yollayanlar, fabrikalarda milyonları çalışmaya zorlayanlar, dükkanları kapatarak salgınla mücadele ediyoruz diyerek ikiyüzlülük yapıyorlar.

“Yapılacak iş çok basit. Devletin savaşa, yandaşa akıtılan bütün bütçesi halkın sağlığına ayırılmalıdır. Esnafın ve işçilerin giderleri karşılanmalı ve salgınla gerçekten bilimsel yöntemlerle mücadele edilmelidir.

“Bir yandan ekonomik krizin büyüdüğü, bir yandan işsizliğin tavan yaptığı bir ülkede bu politikalar sadece yıkım getirecektir ve bilinmelidir ki buna kimse sessiz kalmayacaktır.”

CUMA GÜNÜ EYLEM ÇAĞRISI

CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ve HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun yer aldığı eylemde basın metnini Ekin Can Alıcı okudu. Eylem sonlanırken Cuma günü Kadıköy rıhtımda gercekleşecek eyleme çağrı yapıldı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

"2020 yılının ilk ayları itibariyle başlayan pandemi sürecinin ikinci dalgası yakıcı bir biçimde kendisini hissettirmektedir. Vaka ve ölüm rakamlarındaki artışa karşı önlem  alınması elbette kaçınılmaz olmuştur. Fakat tedbir olarak ilan edilen yeni kurallar büyük bir kesimin işsiz kalacağı bir süreç yaratmıştır. Tedbir alınmalı fakat tedbir alırken etkilenecek kesimlerin ekonomik koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlarca yıl vergilerini vermiş esnafların hayatta kalması imkansızlaşmış çalışanlar yoksulluğa ve açlığa itilmiştir. Devletin pandeminin yayılmasına karşı alacağı önlemler sadece temas kanallarının kapatılması değil aynı zamanda temas kanallarında çalışan ve işletenlerinde asgari yaşam standartlarını temin etmektir. 

Çalışmadığımız dönemlerin faturaları, vergileri, kiraları çığ gibi büyümektedir.

İtiraz ettiğimiz noktanın altını özellikle çizmek istiyoruz. Bizim derdimiz alınan tedbirler yada kapatma kararları değil, derdimiz yüz binlerce insanın çalıştığı, bir o kadar da ailesi olan bir bütünün biz kapattık oldu anlayışıyla açlığa terk edilmesinedir.

Virüs illetinden kurtulmak, bu virüs yüzünden ölmek istemiyoruz. Devlet bize bir yol göstermelidir. Yapılan nakdi ücret destekleri çalışanlara yetmemekte, bizlere verilen ise bırakın 1 ayı 15 günlük kapalı dükkan giderlerini bile karşılamamaktadır. Neredeyse 1 yıla yaklaşmış bu sürecte dayanma gücümüz artık kalmamıştır. Ciddi bir işsizlik ordusu büyümesi şayet tedbir alınmaz ise kaçınılmaz olacaktır.

Bu tablonun tersine döndürülmesi mümkündür. 

Taleplerimiz sade ve yaşamsal olarak elzemdir.

* Kira ödemeleri durdurulmalıdır. Sadece dükkan değil nakdi ücret desteği alan herkesin ev kirası ödemeleri de durdurulmalıdır.
* Stopaj vergileri iptal edilmelidir
* Pandemi dönemi boyunca ortaya çıkan bütün vergiler silimelidir.
* Elektrik, su, doğalgaz gibi faturalardaki vergiler kaldırılmalıdır.
* Esnafa sıfır faiz ile bir yıl ödemesiz gider karşılama kredisi verilmelidir.

Bu tedbirler alınmakta ne kadar geç kalınırsa yaraların sarılması da o kadar imkansızlaşacaktır. Bugüne kadar devlete vergi verenlerin bugün artık devletten destek görmesi zamanı gelmiştir. Bu süreci hep beraber atlatalım. Sağlıklı günlerde tekrar buluşalım.

Tekrar ediyoruz ölmek de batmak da istemiyoruz."


PAYLAŞ