Hakları için Ankara'ya yürümek isteyen 99 işçi gözaltına alındı

Emre Yılmaz/Evrensel

İşten atıldıkları için verilemeyen tazminatları ve sendikal haklarının tanınması talebiyle Gebze'den Ankara'ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçiler polis zoruyla engellendi.

Sendikanın Gebze 1 No'lu şubesi önünde bulunan işçiler, sendika yöneticileri, desteğe gelen diğer sendikaların ve siyasi partilerin üye ve yöneticileri gözaltına alındı. Toplamda 99 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Birleşik Metal-İş sendikasının Gebze 1 No'lu Şube binasının önünde buluşan işçiler "Sendikalaşma hakkı istiyoruz" pankartı açtı. Çok sayıda polis de işçilerin toplandığı alanın yakınında konuşlandı.

Polisler, önce işçileri fiziki mesafeye uymaları konusunda uyardı, daha sonra ise "Valilik kararı olduğu" gerekçesiyle işçileri engellemeye ve sıkıştırmaya başladı. Çıkan arbedede polis kalkanlarla ve coplarla işçilere zor kullandı.

Sendikal haklarının tanınması talebiyle Gebze'den Ankara'ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçiler polis zoruyla engellendi, aralarında sendika yöneticileri ve işçilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı

 

Birleşik Metal-İş, Gebze'den Ankara'ya yapacakları yürüyüşün engellenmesi üzerine örgütlü olduğu fabrikalardaki işçilere saat 15.00'te üretimin durdurulması çağrısı yaptı

İşçiler, Gebze'de sendika şube binası önünde oturma eylemi başlattı.

VALİLİK KARARI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Fabrikaları işçileri, Ankara’ya doğru başlatacakları yürüyüş için Gebze'de bir araya geldi.

Birleşik Metal-İş sendikasının Gebze 1 No'lu Şube binasının önünde buluşan işçiler "Sendikalaşma hakkı istiyoruz" pankartı açtı.

Çok sayıda polis de işçilerin toplandığı alanın yakınında konuşlandı.

Polisin zor kullanması sonucu çıkan arbedede aralarında sendika yöneticilerinin ve işçilerin de olduğu 8 kişi gözaltına alındı.

'GEBZE'DE ÜRETİMİ DURDURUYORUZ'

Daha sonra bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, diğer fabrikalardan işçilerin de gelmesini beklediklerini belirtti, "Arkadaşlarımız vardiyalarından çıkıp buraya gelene kadar bekleyeceğiz, oturacağız. Eğer bir müdahale olursa da Gebze'de örgütlü olduğumuz bütün fabrikalarda üretimi durduracağız" ifadelerini kullandı.

Kocaeli Valiliği, işçilerin yürüyüş kararı almasının ardından koronavirüs salgını gerekçesiyle kentte 30 gün boyunca gösteri ve yürüyüş yasağı ilan etmişti.

 


PAYLAŞ