'Çin aşısında herhangi bir yan etki görülmedi'

AA (Arşiv)

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye'de sağlık çalışanları ve gönüllülere uygulanmaya başlanan Çin aşısında yan etkiye rastlanmadığını ifade etti. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 12 bin 511 kişi hayatını kaybetti, hasta sayısı 453 bin 535'e yükseldi.

'TOPLAMDA 5 MİLYON KİŞİ AŞILANACAK'

Çin aşısı, Türkiye'de şu ana dek 1700'ü aşkın kişi üzerinde denendi. Çin aşısının 2 doz olarak yapıldığını söyleyen Özlü, "Aşı 10 milyon doz alınacağı için toplamda 5 milyon kişi aşılanacak" ifadelerini kullandı.

'BU BEŞ MİLYON KİM OLACAK?'

Özlü, "Bu beş milyon kim olacak? Bu 5 milyonun kim olacağı konusunda algoritmalar oluşturulacaktır ama öncelik risk grupları olacaktır" dedi."

'BİZ BU İKİ AŞININ BİLİMSEL DOSYASINI TAM OLARAK OKUMADIK'

Grip aşısının temini konusunda biraz sıkıntı yaşadıklarını da belirten Özlü, "Ancak Covid-19 için daha olumlu konuşabileceğiz. Marka ile ilgili bir şey. Alman aşısı konusunda insanlar biraz daha rahat ancak Çin aşısı deyince biraz daha tedirgin oluyorlar. Her iki aşıyı bilimsel olarak karşılaştıran bir çalışma yok ve biz bu iki aşının bilimsel dosyasını tam olarak okumadık." dedi.

'HERHANGİ BİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ'

Özlü açıklamalarının devamında, "Çin'in aşısı bugüne kadar 1700'ü aşkın sağlık çalışanında kullanıldı ve herhangi bir yan etki görülmedi. Amaç toplumun tamamının aşılanması ancak aşının zorunlu olmayacağı kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

T-24, Tükenmez Haber
 


PAYLAŞ