Kurul Kalesi'nde 2 bin 100 yıllık büst ve masklar bulundu

Ordu Kurul Kalesi'nde, 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 20'den fazla büst ve mask çıkarıldı. 

KURUL KALESİ'NDE KAZILAR DEVAM EDİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne aday olan ve Karadeniz Bölgesi'nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma unvanına sahip 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde kazılar devam ediyor.

20'DEN FAZLA TANRI DİONYSOS VE SATYR BÜST VE MASKLARI BULUNDU

Ordu Müze Müdürlüğü'nün başkanlığı ve Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt'un bilimsel danışmanlığında yürütülen kazılarda, kalenin kuzey terasında kült odasında, pişmiş topraktan yapılmış çeşitli tiplerde 20'den fazla tanrı Dionysos ve Satyr büst ve maskları bulundu. Pişmiş toprak büst ve maskların kült ritüelinin bir uygulaması olarak bilinçli şekilde kırılarak bu alana atıldıkları tespit edildi.

KAZILARA 2010 YILINDA BAŞLANDI

2010'da başlanan kazılarda, en önemli tarihi eser olarak; tahtında oturan, 200 kilo ağırlığında 1 metre boyundaki 2 bin 100 yıllık ana tanrıça Kybele heykelinin yanı sıra bereket tanrıları Dionyss ve Pan heykeli ve hayvan biçimli dini kap olan Riton bulundu. Birinci derece arkeolojik sit alanı olan kaledeki çalışmalarda şu ana kadar yaklaşık 2 bin parça tarihi eser ile 300 basamaklı dehliz merdiven, milattan önceki dönemlere ait pişmiş topraktan çatı kiremitler, duvar örgüsü seramik parçaları bulundu.

AA


 


PAYLAŞ