Metal işçilerinin talepleri neler?

TÜKENMEZ HABER -  Ankara'ya yürüyüş kararı alan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler dün polisin sert müdahalesiyle karşılaşmış ve toplamda 110 kişi gözaltına alınmıştı. Serbest bırakılmalarının ardından işçilerin Ankara'ya yürüyüşü başladı. DİSK / Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar, yaşanan gelişmeleri, işçilerin ve sendikanın taleplerini Tükenmez Haber'e anlattı.

'SENDİKAL HAKLARINA KAVUŞMALARINI TALEP EDİYORUZ'

Atar, işçilerin ve sendikanın taleplerini "İşçilerin ve sendikamızın talepleri bir an önce bu ücretsiz izin uygulamasının sonlandırılması. En son yasayla birlikte Haziran'a kadar Cumhurbaşkanı'na uzatma yetkisi verildi. Ücretsiz izindeki arkadaşlarımızın işlerine dönmelerini istiyoruz. Sendika üyeliği sebebiyle yasa dışı biçimde tazminatsız, haksız hukuksuz işten atılan işçi arkadaşlarımızın işlerine dönerek sendikal haklarına kavuşmalarını talep ediyoruz." sözleriyle aktardı.

'UMUT OLAN KARDEŞLERİMİ SELAMLIYORUM'

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da işçileri Ankara'ya uğurlamak için geldikleri Gebze'de yaptığı basın açıklamasında "Temel hakkını kullanmak için yola çıkan ve önü kesilen ama tüm baskılara rağmen dimdik ayakta olan, Türkiye işçi sınıfına, dünya işçi sınıfına umut olan bütün işçi kardeşlerimi selamlıyorum" ifadelerinde bulundu.

'SIRF DESTEK VERDİĞİMİZ İÇİN ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARDI'

Ankara'ya doğru yola çıkan işçilerden biri "Biz, HSK Systemair'da arkadaşlarımıza destek verdiğimiz için işveren bizi ücretsiz izne çıkardı sırf destek verdiğimiz için. " ifadelerinde bulundu.

İŞÇİLER NEDEN YÜRÜME KARARI ALDI?

Atar, işçilerin neden yürüme kararı aldığını ise şu sözlerle ifade etti:

 "Gebze, Dilovası bölgesinde HSK Systemair, Özer Elektrik ve Baldur Süspansiyon işçileri sendikal hak ihlallerine uğradı. Dört ay önce Özer Elektrik'te onun üzerinde arkadaşımız tazminatsız olarak işten çıkarıldı. İşten çıkarma yasağı pandemi tedbirleri doğrultusunda Nisan ayında devreye girmişti. Ama aynı zamanda AKP iktidarı, sermayeye ücretsiz izin imkanını veren yasal düzenleme yapmıştı. Bu doğrultuda HSK Systemair işçileri de yaklaşık iki ay önce sendikamızda örgütlendiler. Kırkın üzerinde arkadaşımız ücretsiz izne maruz bırakıldı. İşveren, yerlerine  taşeron işçi getirerek üretimini sürdürdü. Baldur işçileri de beş yıldır devam eden yetki davaları sonucunda sendikaları Birleşik Metal İş'in yetkiyi kazanması üzerine toplu sözleşme süreci başlamıştı. Sendika temsilcileri atandı. Baldur işçileri, Mercedes Benz otomotiv tekeline tedarikçi anlamında üretim yapan Baldur, beş işçiyi işten çıkardı. Bu üç iş yerinde gerek ücretsiz izne maruz kalan, gerek işsiz kalan arkadaşlarımız seslerini duyurmak için Ankara'ya Çalışma Bakanlığı'na gitmek istediler."

'29 LİRAYLA YAŞAMLARINI SÜRDÜRME ÇABASI İÇİNDELER'

İki milyon üzerinde çalışanın  ücretsiz izne çıkarıldığını anımsatan Atar, "Günde 29 lirayla açlık ve sefalet içersinde yaşamlarını sürdürme çabası içindeler. Bunları aktarmak için yolculuğu yapmak istediler ve Kocaeli Valiliği işçilerin yürüyüşünü engellmek için saldırı gerçekleştirildi" ifadelerinde bulundu.

'110 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, YARALANDI VE DARP EDİLDİ'

Atar, kendisinin de aralarında olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını "Bizler de dahil olmak üzere sendika yöneticileri, demokratik kitle örgütleri, emek yanlısı siyasi örgütlerden gelenler olmak üzere 110 kişi gözaltına alındı. Çeşitli yerlerinden yaralandı ve darp edildi. Ve akşam saatlerinde serbest bırakıldık." sözleriyle anlattı.

'VALİLİK ISMARLAMA BİR GENELGE YAYINLADI'

Kocali Valiliği'nin işçilerin Ankara eylemi kararını açıklamasından sonra  pandemi gerekçesiyle 30 gün boyunca toplantı ve yürüyüşleri yasakladığını belirtti. Atar, söz konusu genelge için 'ısmarlama ve Anayasa'ya aykırı' ifadelerini kullandı.

'İZİN ALMAKSIZIN HERKES YÜRÜYÜŞ YAPABİLİR'

Devamında ise şunları kaydetti:

"Şiddete başvurmadan, önceden izin almaksızın herkes toplantı yapabilir. Gösteri, yürüyüş yapabilir. Biz de bu Anayasal haktan kaynaklı Kocaeli Valiliği'ni protesto ettik ve Ankara yürüyüşümüzü başlattık. İşçi arkadaşlarımız şu an Ankara yolundalar


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR