Adana Tabip Odası: Sedye bulan kendini şanslı hissediyor

Fotoğraf: Duvar

Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş, kentteki son durumu, "Pandemiye ayrılmış acil bölümlerinde boş sedye bile kalmadı. Sedye bulan kendini şanslı hissediyor" sözleriyle açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; Türkiye'de 12 bin 672 kişi koronavirüs nedeni ile hayatını kaybetti, hasta sayısı 460 bin 916'ya yükseldi. Dün 7 bin 381 hasta tespit edildi, 161 kişi hayatını kaybetti. Böylece, salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük hasta ve ölüm sayılarına ulaşıldı. 

'ADANA'DA PANDEMİYE AYRILAN BÜTÜN SERVİS VE YOĞUN BAKIM YATAKLARI DOLDU'

Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş, kentte yapılan Covid-19 testlerinin pozitif çıkma oranının en az yüzde 40 olduğunu açıkladı. Hastanelerde hekimlerin hastalarına boş yatak bulmaya çalıştığını aktaran Dr. Menteş, ''Adana’da pandemiye ayrılan bütün servis ve yoğun bakım yatakları doldu. Hastane acillerinde sedye bulanlar kendisini şanslı hissediyor. Acillerde hekim arkadaşlarımız hastalarına yatak bulmak için uğraşıyorlar. Acillerde pandemiye ayrılı alanlarda boş sedye bile kalmadı'' şeklinde konuştu.

'ADANA'NIN GÜNLÜK BİN 500-2 BİN BANDINDA BİR POZİTİFLİĞİ SÖZ KONUSUDUR'

Gazete Duvar'a konuşan Dr. Menteş, ''Adana’nın günlük 1500-2000 bandında bir pozitifliği söz konusudur. Bakılan test sayılarında pozitif çıkma oranı çok yükselmiştir. Bakılan testlerin en az yüzde 40'ının pozitif olduğunu görmekteyiz'' ifadelerini kullandı. Adana Şehir Hastanesi'nde PCR testi yaptırabilmek için sıraya giren vatandaşların uzun kuyruklar oluşturduğu gözleniyor. Menteş, ''Adana’da Seyhan Devlet Hastanesi'nde 2, Çukurova Üniversitesi'nde 1, Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda 3 ve Şehir Hastanesi'nde 1 cihazda test bakılabiliyor. Şehir Hastanesi'nde test için ayrılan cihazda sorun olduğundan diğer hastalıklar için ayrılan başka bir cihazda çalışmalar yapılıyor. Neredeyse 24 saat durmaksızın testler yapılmasına karşın şu an test sonuçlarına ulaşma süresi maalesef uzadı. Bu da tedavilerde gecikmelere neden oluyor'' dedi.

'ACİLEN DAHA SIKI ÖNLEMLERE GEREKSİNİM VARDIR'

Mevcutta çalışmayı bekleyen yüzlerce testin olduğunun altını çizen Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş, hastanelerin hızla yeni servis ve yoğun bakım yatakları açmaya çalıştığını aktardı. Hekimlerin ertelenebilecek tüm ameliyatları ve poliklinikleri ertelemeye çalıştıklarını anlatan Dr. Menteş, ''Bu şekilde pandeminin devam etmesi halinde sağlık sistemimizin ve çalışanlarımızın bunu karşılaması çok zor olacaktır. Acilen daha sıkı önlemlere gereksinim vardır'' diye konuştu.

'BU OLAY ARTIK MASKE, MESAFE VE HİJYEN ÖNLEMLERİNİN ÖTESİNDEDİR'

Türkiye genelinde daha sıkı önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Menteş, 14 gün sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesi gerektiğini savunarak, şu ifadeleri kullandı:

''Bu uygulama yapılamıyorsa hastalığın yoğun olduğu illerde bu kısıtlama getirilmelidir. Halkımız gerekmedikçe evden çıkmamalıdır. Bu olay artık maske, mesafe ve hijyen önlemlerinin ötesindedir. Bunlar elbette önemlidir ama daha kapsayıcı önlemler şarttır. Bulaşmayı mutlaka önlemeliyiz. Daha fazla testle ayakta fakat bulaştıran insanlar tespit edilmeli ve izolasyona alınmalıdır. Halkımız gerekmedikçe acillere ve hastanelere gelmemeli, oraları meşgul etmemelidir. Halk hareketliliği mutlaka önlenmelidir. Şehrin çeşitli yerlerine sürüntü alma merkezleri kurulmalıdır. Filyasyon ekipleri artık pozitif hastalara yetişmekte zorlanmaktadır. Buralar mutlaka güçlendirilmelidir.''


PAYLAŞ