Kartal: Soylu, valiye 'Bu sorunu 1-2 gün içinde çözün' diye talimat vermişti

Tükenmez Haber- Tazminat hakları gasp edilen işçilerin mücadelesi sürüyor. Karaman Ermenek'te tazminatlarını alamayan maden işçileri ve bazı sendika yöneticileri Ankara'ya yürüme kararı sonrasında jandarmanın biber gazı ve tazyikli suyla yaptığı müdahale sonrasında gözaltına alındılar.

'İŞVEREN KIDEM TAZMİNATI DİYE KİMSEYE BEŞ KURUŞ ÖDEMEMİŞ'

Günlerdir Somalı ve Ermenekli madencilerle birlikte mücadele veren Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, Tükenmez Haber'e yaptığı değerlendirmede geçtiğimiz hafta, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Karaman Valisi'ni arayarak '1-2 gün içerisinde bu sorunu çözün' diye talimat verdiğini anlattı.

Kartal, işçilerin tazminatlarının ödenmemesine ilişkin "İşvereni ikna edemiyorlar anladığım kadarıyla. Çünkü işveren, hayatında kıdem tazminatı diye kimseye beş kuruş para ödememiş. Böyle bir süreç yaşıyoruz Ermenek'te" dedi.

Kamil Kartal

'PANDEMİ GEREKÇE OLDU HER ŞEYE'

Kartal, yürüyüşe izin verilmemesine edilmesine ilişkin ise "Pandemiyi gerekçe gösteriyorlar. Biliyorsunuz, Anayasa Mahkemesi kararıyla yürüyüş yapabileceğimiz de kesinleşti. Yani işlerine geldiği zaman pandemi, gelmediği zaman yine pandemi. O gerekçe oldu her şeye." diyerek tepki gösterdi.

'SOYLU, 1-2 GÜN İÇİNDE ÇÖZÜN TALİMATI VERDİ'

Soma ve Ermenek'teki gelişmeleri aktaran Kartal, geçen hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yla gerçekleştirdikleri toplantıyı anımsatarak  "Biz orada bir takım mutabakatlara vardık. Soma açısından 15 Ocak'a kadar sorunun çözüleceği, Ermenek meselesinde de Karaman Valisi'ni arayarak '1-2 gün içerisinde bu sorunu çözün' diye talimat verdi. İşin ilginç tarafı çözülme noktasına gelmiş bir sorun, bir türlü tazminat ödemeleri meselesi nedeniyle çözülemiyor. Vali Bey'in de gücü yetmiyor anladığım kadarıyla. Hatem Özbey diye birisi var orada" ifadelerinde bulundu.

'İŞVEREN HAYATI BOYUNCA KIDEM TAZMİNATI ÖDEMEMİŞ'

"Ermenek'te ücretlerin ödenmesi meselesi vardı, ocakların bir tanesinde 13 aydır bir tanesinde 7 aydır ödenmiyordu.Bu çözüldü." diyen Kartal, devamında şunları kaydetti:

"Fakat daha sonra kapatılmış ama ücretleri ödenmeyen madenler de çıktı ortaya. Doğal olarak insanlar mücadeleye katılmaya başlayınca iki madenle başlayan şey beş madene çıkmış oldu. Biz de o zaman öğrendik. Üç sene, beş sene öncesine kadar hiçbir tazminat ödemesi yapılmamış. Buradaki işçilerin de üç yıla varana kadar ücret alacakları var. Bunlar da gündeme gelince sayı yükseldi, hala yeni insanlar çıkıyor. Orada başka bir düzen kurmuşlar, tazminat diye bir şey söz konusu değil. Şimdi bizim sayemizde bir tazminat meselesi gündeme geldi. Yaklaşık 30 milyon falan tutuyor. Bunları çözmeye çalışıyoruz. İş sağlığı, iş güvenliği taleplerimiz var. Kıdem tazminatlarının ödenmesini de 3-4 takside yayalım, öncelikli madenlerden başlayalım denilmişti, bu da onaylanmıştı ama bir türlü işvereni ikna edemiyorlar anladığım kadarıyla. Çünkü işveren, hayatında kıdem tazminatı diye kimseye beş kuruş para ödememiş. Böyle bir süreç yaşıyoruz Ermenek'te."

'TORBA YASADA DÜZENLEME YAPILACAK'

Soma'daki işçilere ilişkin de değerlendirmede bulunan Kartal, "Soma'da ve zaten bakanlık düzeyinden yürüyor. Torba yasada bir düzenleme yapılacak. 748 civarında işçi arkadaşımız var. Bir de ölüm tazminatlarıyla iş kazası tazminatları var." dedi.

'ÖYLE Mİ ALAY KOMUTANI?'

Kamil Kartal, geçtiğimiz günlerde jandarmaların barikatının önünde  'Öyle mi alay komutanı?' ifadelerinde bulunduğu açıklamayla konuşmasıyla gündem olmuştu. Kartal, yürümelerine müsade etmeyen jandarmalara yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sanki suçlu bizmişiz gibi, sanki hırsızlığı, namussuzluğu, arsızlığı biz yapmışız gibi hesabı bizden sormaya çalışıyor. Yani hesabı hesabı sorması gerekenlere gidip hesap soramayanlar, bize hesap sormaya çalışıyorlar. Oysa bizim haklılığımızı cümle alem biliyor.

'BUNLARI YAPANLARDAN HESAP SORUN!'

Bir işverene, bir tek adama gücü yetmeyen devlet, şimdi gücünü bizde sınıyor. Biz bir kere daha bağırıyoruz buradan. Devletin gücünü bizde sınamayın! Yerin 7 kat altında alın teriyle yaşamını devam ettirmek durumunda kalıp, kör edilenler, sakat bırakılanlar, ciğerleri çürütülenlerden hesap sormasın devlet!”

 


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR