AYM'den dikkat çeken 'gösteri ve yürüyüş hakkı ihlali' kararı

Fotoğraf: Twitter

Tükenmez Haber - Malatya'da görev yaparken KHK ile kamu görevlerinden ihraç edilen Özkan Karataş, Cengiz Uğurlu, Umut Sertaç Ökdemir, Erdoğan Canpolat ve Zülfükar Ejder Sütcü yaptıkları oturma eylemleri sonucunda defalarca gözaltına alınmış ve para cezası kesilmişti. Cezalara yapılan itirazları reddedilmesi sonucunda AYM'ye bireysel başvuruda bulunmuşlardı. AYM, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarının ihlal edildiğine karar verdi. 

'AYM'NİN BÖYLE KARAR VERMESİ İYİ AMA...'

Yüksel Caddesi'nde katıldığı barışçıl eylemlerde kendisine çok sayıda idari para cezası uygulanan, defalarca darp edilerek gözaltına alınan Veli Saçılık ise karara ilişkin "AYM'nin böyle bir karar vermesi iyi ama bunu Ankara veya Malatya Emniyeti'nin, AYM böyle bir karar aldı diye eylemlere böyle yaklaşacağını düşünmemek lazım. Aynı uygulamaları aynı şekilde sürdüreceklerdir" yorumunda bulundu.

'İZNİN AMACI TEDBİRLERİN ÖNCEDEN ALINABİLMESİNİ SAĞLAMAK'

Mahkeme, yaptığı değerlendirmede Valiliğin olağanüstü hâl ilan edilen dönemde halka açık alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü gibi etkinliklerin yapılmasını izne bağladığını fakat bunun amacının "Yetkililere kamu düzenini bozabilecek olayların engellenebilmesi ve gerekli tedbirlerin önceden alınabilmesi imkânını sağlamaktır" olduğunu vurguladı.

'DEMOKRATİK BİR TOPLUMDA KATLANILMALIDIR'

Oturma eylemi başladıktan sonra ilk günden itibaren idarenin eylemden haberdar olduğunun altını çizen mahkeme, şunları kaydetti:

"İzin alınmamasının somut olayın şartlarında idarenin tedbir alabilmesi için esaslı unsur olmaktan çıktığı görülmektedir. Bu nedenle idarenin barışçıl eyleme doğrudan veya dolaylı müdahalede bulunmaması esastır"

"Öte yandan olayda başvurucuların trafiğe kapalı alandaki eylemleri nedeniyle kamu düzeninin bozulduğuna ilişkin bir tespit de bulunmamaktadır."

"Başvurucuların sadece bir bankta oturarak ve yaklaşık yetmiş gün boyunca barışçıl şekilde eylem yapmalarına demokratik bir toplumda katlanılmalıdır. Bu nedenle Hâkimliklerce verilen kararlarda adil bir denge kurulmamıştır."

'ÇOK SAYIDA İDARİ PARA CEZASI UYGULANMASI ORANTILI DEĞİL'

Mahkeme, barışçıl şekilde uzun süre devam eden eylemlerde aynı kişilere çok sayıda idari para cezası uygulanmasının da orantılı olmadığını belirtti.

SAÇILIK: YAPTIĞIMIZ EYLEMLER AYNI MAHİYETTEYDİ

Veli Saçılık ise Tükenmez Haber'e yaptığı açıklamada "Eylem yapanlar benim arkadaşlarım aynı zamanda. Onlar Yüksel Caddesi'ndeki eylemlere de destek verdiler. Yaptığımız eylemler aynı mahiyetteydi. 'İşimizi istiyoruz' dedik. Bunun ötesinde herhangi bir şiddet içeren bir şey yapmadık ama bize karşı aşırı bir şiddet gerçekleştirildi" dedi.

Veli Saçılık

'EMNİYETİN BÖYLE YAKLAŞACAĞINI DÜŞÜNMEMEK LAZIM'

"AYM'nin böyle bir karar vermesi iyi ama bunu Ankara veya Malatya Emniyeti'nin, AYM böyle bir karar aldı diye eylemlere böyle yaklaşacağını düşünmemek lazım. Aynı uygulamaları aynı şekilde sürdüreceklerdir. " diye konuşan Saçılık şöyle devam etti:

"Aynı uygulamaları aynı şekilde sürdüreceklerdir. Çünkü benim Asliye Ceza Mahkemeleri'nde aldığım kararların hiçbirinde Ankara Emniyeti uygulamadı. AYM, eskiden AİHM'e yapılan uygulamayla karşı karşıya. AYM kararları uygulanmıyor. Belki arkadaşlara parasal anlamda bir karşılığı olacaktır ama bunun ben mevcut uygulamayı değiştireceğini zannetmiyorum. "

'BÖYLE BİR KARAR ÇIKMASI OLUMLU'

"AYM farklı konularda farklı kararlar verebiliyor. Mesela polisin bana yazdığı cezada polis evrakı bana vermiyor, eve sonradan ceza geliyor. Ama 'polisin yazdığı zaman dikkate alınır' diyerek zaman aşımından verilen cezayı onayladığı 4-5 tane davam var. AYM'nin çeşitli daireleri çeşitli kararlar veriyor ama hayırlı olsun. Arkadaşlarımın açlık seviyesinde yoksulluğu varken ve işsizken böyle bir karar çıkması olumlu."
 


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR