Gözaltına alınan Ermenekli madenciler adliyede

Ödenmeyen tazminat ve ücret hakları için Ankara’ya yürümek isterken jandarma tarafından yürümelerine izin verilmeyen maden işçileri, Ermenek Adliyesi’nde savcılığa ifade veriyor.

Karaman'ın Ermenek ilçesindeki Seba Madencilik’te çalışan madencilerin ödenmeyen tazminat ve ücret hakları için başlattıkları direniş devam ederken, polis ile jandarma dün direnen emekçilere biber gazı ve TOMA’larla saldırmış ve çok sayıda madenciyi gözaltına almıştı.

Gözaltına alınan madencilerin ifade vermek üzere Ermenek Adliyesi'ne getirildiği öğrenildi.

Madencilere saldıran 23 jandarmanın da polisin de darp raporu aldığı açıklandı.

Öte yandan Bağımsız Maden- İş Sendikası'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Bağımsız-Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal ve iki işçi temsilcisinin Karaman Valisiyle bir görüşme gerçekleştireceği belirtildi.

Bağımsız Maden- İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, madencilerin Güneyyurt beldesinin kolluk kuvveti tarafından fiilen kapatıldığı belirtilerek, “Sendikamızın öncülüğünde yürütülen direnişi hukuka aykırı bir şekilde engellemek isteyen devlet, bütün Güneyyurt beldesinde fiili sıkıyönetim başlattı. Madencilerin ve Ermenek halkının meydana girmesine, sokakta dolaşmasına dahi izin verilmemektedir. Kolluk kuvveti Güneyyurt sokaklarındaki vatandaşa valinin sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini söyleyerek görevini kötüye kullanmakta, seyahat hürriyetini, kişi özgürlüğü ve güvenliğini hiçe sayarak suç işlemektedir” denildi.

Açıklamada gözaltına alınan madencilerin serbest bırakılması istenirken, yetkilileri şöyle seslenildi:

“Bütün bu hukuka aykırı uygulamalara karşı Ermenek Nöbetçi Savcılığı, Jandarma Komutanlığı, Ermenek Adliyesi ve Karaman Valiliği ile iletişim denemelerimiz karşılıksız kalmış, bu uygulamaya karşı idarenin ve kolluğun bütün kurumları kayıtsız kalmış, görevlerini yerine getirmemiş ve bu suça ortak olmuştur. Ermenek halkının ve madencilerin toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı, seyahat özgürlüğü kolluk veya idare tarafından keyfi kararlar ile engellenmez.”

Tükenmez Haber


PAYLAŞ