Jandarmanın darp ettiği madencilere Soma'dan destek

Ermenekli madencilerin yeniden başlattıkları yürüyüşe jandarmanın saldırması üzerine, madencilere Soma'dan destek geldi.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası üyesi maden işçileri, Ermenek'te hakları için mücadele eden arkadaşlarına destek olmak için basın açıklaması düzenledi.

Sendika binası önünde düzenlenen açıklamada konuşan Bağımsız Maden İş Yöneticisi Resul Demir, Karaman'ın Ermenek ilçesinde Seba, Cenne ve Akpınar havzasında çalışan maden işçilerinin yıllardır üç kuruş para kazanabilmek için yerin yedi kat altında ter döktüklerini, evlerine ekmek götürebilmek için sakat kaldıklarını ve yanı başlarında arkadaşlarını kaybettiklerini söyledi.

Tüm bunların karşılığında ise madencilerin alamadıkları maaşları ve tazminatları için patron Özbey ailesinin iki dudağı arasından çıkacak söze kaldıklarını söyleyen Demir, “Ermenekli madenciler bundan 88 gün önce maden ocağında başlattıkları direniş ile bu duruma 'Artık Yeter' dediler ve talepleri açık ve net ; Yatmayan maaşlarının ve tazminatlarının bir an önce hesaplara eksiksiz yatırılması, maden ocaklarında gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması, işten atılan işçilerin işe geri iade edilmesi. Bu taleplerin duyulması için kazdılar. Çalmadıkları gitmedikleri kapı kalmadı. Tüm yetkililere insanlık dersi niteliğinde 88 gün boyunca süren bir eğitim verdiler” dedi.

‘ANKARA YÜRÜYÜŞÜMÜZE DEVAM EDECEĞİZ'

Dün ise direnişlerinin 87'inci gününde Ankara'ya doğru yeniden yürüyüşe geçen Ermenekli madencilerin jandarmanın sert müdahalesi ie karşılaştığını ifade eden Demir, aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin darp edilerek gözaltına alındığını hatırlattı. Darp raporu almak için hastaneye giden ve madenci çocuğu olan gönüllü basın sorumlusu arkadaşlarının da hastaneden gözaltına alındığını belirten Demir, valinin vermiş olduğu kararla bütün kentte fiili sıkıyönetim uygulandığını, halkın sokakta dolaşmasına dahi izin verilmeyerek sokağa çıkma yasağı uygulandığını söyledi. Son olarak talepleri karşılanmazsa Ankara yürüyüşlerini sürdüreceklerini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

"Madencilerin iş yerlerindeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerçekleştirilemeyecek bir talep mi ki bu sözün karşısına geçip, patronu koruyup kollayıp, alay eder gibi bu insanları oyalıyorsunuz. Madencilerin maaşlarını istemeleri gerçekleşmeyecek bir talep mi ki madencilerin yaşadıkları kentte fiili sıkıyönetim ilan ediyorsunuz. Kırk yıldır dededen, toruna madencilerin tazminatlarına çöken Özbeyler’e gücü yetmeyen devlet madencinin karşısında güç gösteriyor.

Bizler şunu anlıyoruz ki Somada da Ermenekte de bu memleketin dört yanında da hakkını arayan, ölümle burun buruna yaşayan, açlıkla sınanan insanlar ancak ve ancak direnerek, hakkımıza çökmeye çalışanların karşısında yan yana örgütlü bir şekilde bulunduğumuzda kazanıyoruz. Dün Ermenekte jandarmanın barikatına, saldırısına, TOMA’sına karşı duran madencilerin, eşlerinin, çocuklarının göstermiş olduğu iradeyi, cesareti ve direnci saygıyla selamlıyoruz. Tekrardan ilan ediyoruz. Korkmuyoruz! Talepler kabul edilinceye kadar bu yoldan dönmeyeceğiz. Buradayız, ayakta, sokakta ve tetikteyiz. Taleplerimiz karşılanmazsa Ankara’ya yürüyüşümüze devam edeceğiz"

Duvar


PAYLAŞ