SOL Parti Fahrettin Koca’yı istifaya çağırdı

SOL Parti üyeleri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya çağırdı. Parti, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı Fatih’te bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde protesto etti.

Fiziksel mesafeye özen gösterilerek yapılan eylemde, topluluk adına açıklamayı SOL Parti İstanbul İl Örgütü Başkanı Leyla Koç Üzüm okudu.

Üzüm tarafından okunan açıklamada, iktidarın salgın konusunda sahte bir başarı söylemi kullandığı ancak salgının hızla can almaya devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, “Hastanelerde yataklar, yoğun bakımlar dolmuş durumdadır, vatandaşlar test kuyruğunda çile çekmektedir. Dün açıklanan 28.351 vaka sayısı bir itiraftır! Sağlık Bakanı’nın şimdiye kadar anlattıklarının KOCA bir yalan olduğunun itirafıdır” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanı Koca’yı istifaya çağıran SOL Parti, koronavirüs testlerinin ücretsiz yapılması ve özel hastanelerin derhal kamulaştırılması gerektiğini de vurguladı.

SOL Parti ayrıca, Covid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi çağrısında bulundu.

“Sizden büyük virüs daha doğmadı”, “İstifa sırası sağlık bakanında” ve “Vakalar saklanmaz halka yalan atılmaz” sloganların atıldığı eylemde, SOL Parti İstanbul İl Örgütü tarafından okunan basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Aralık ayında başlayan ve tüm dünyaya yayılarak pandemi haline gelen Covid 19 hastalığı şu an itibariyle 60 milyondan fazla insana bulaşmış ve 1,5 milyona yakın insanın ölümüne sebebiyet vermiştir. Ve halihazırda hala devam etmektedir. Ülkemizde de ciddi anlamda yayılan bu hastalıkla birlikte zaten var olan yapısal krizler iyice derinleşmiştir. Emekçi halkın hayatının her yönden etkilendiği bu dönemde iktidar salgın konusunda başarı söylemlerini sürdürmeyi devam ettirdi.

İktidarın salgın konusunda bütün sahte “başarı” söylemlerine karşın, hasta sayıları ve ölümler giderek artmakta, toplumu kandırmaya yönelik bir algı yönetimi sürdürülürken salgın can almaya devam etmektedir. Turkuaz tablo aracılığıyla çizilmeye çalışılan pembe tablo artık bütün inandırıcılığını yitirmiş durumdayken en yetkili ağız Sağlık Bakanı, toplumla ve akılla dalga geçen açıklamalar yapmaya devam etmiştir.

‘Her vaka hasta değildir’ gibi uydurma beyanlarla kafa karışıklığı yaratmaya çalışmış, Dünya Sağlık Örgütü’nden ve tüm dünyadan gerçek hasta sayısı gizlenmesini ‘ulusal çıkarlar halk sağlığının önündedir’ diyerek meşru göstermek istemiş, son olarak matematik problemine dönen, amacının ne olduğu anlaşılamayan bir garip sokağa çıkma saati kısıtlamaları ortaya koyan bu iktidarın hiçbir meşruluğu kalmamıştır! Yazın başlarında kontrol altına alınmaya başlanır gibi görülen salgın tekrar yükselişe geçmiş durumdadır. Yeni tanı alan hasta sayıları da hayatını kaybeden yurttaşların sayısı da giderek artmaktadır. Hastanelerde yataklar, yoğun bakımlar dolmuş durumdadır, vatandaşlar test kuyruğunda çile çekmektedir.

Dün açıklanan 28.351 vaka sayısı bir itiraftır! Sağlık Bakanının şimdiye kadar anlattıklarının KOCA bir yalan olduğunun itirafıdır. Gerçekleri gizleyerek on binlerce insanın ölmesine neden olduklarının, alınması gereken hiçbir önlemi almayarak yurttaşları salgın karşısında korunmasız bıraktıklarının itirafıdır. Ülkeyi yönetemediğiniz gibi insan yaşamanı direkt ilgilendiren salgını da yönetemediniz. Özel hastane patronu bakan salgında halk kırılırken özel hastanelerin salgın fırsatçılığına, paralı test vurgununa göz yummuş, kamu hastanelerinde yataklar dolmuş durumdayken özellerdeki yoğun bakım yataklarının dolu gösterilmesine fahiş fiyatlarla hizmet satın alınmasına kısacası PANDEMİ FIRSATÇILIĞINA yol verilmiştir.

Salgının başından beri halka yalan söyleyerek yeterli ve gerekli önlemleri almayarak neden olunan ölümlerden bu ucube rejimin tüm yöneticileri sorumludur. Ancak başta sağlık bakanı FAHRETTİN KOCA derhal istifa etmelidir. Yönetemiyorsunuz ölüyoruz! Sağlıkta başarı hikâyeleri anlatmayı bırakın, ölümleri durdurun!”

BiRgün

 

 


PAYLAŞ