Kartondan süper kahraman

Lise öğrencisi Burak Deniz Karakul, şurup kutularıyla tren yaparak çıktığı yolda hayranı olduğu süper kahramanların aksesuarlarını kartonla yaparak ilerliyor.
Ankara Çiğdem Anadolu Lisesi 1. Sınıf öğrencisi Karakul, sevdiği karakterlerin aksesuarlarını yapmaktan çok keyif aldığını vurgulayarak, “Ben ‘Marvel’ı çok seviyorum, o karakterlerin kullandığı eşyaları yapıyorum. Thor’un çekici, Iron Man zırhı, Kaptan Amerika’nın kalkanı gibi. Bana zor gelmiyor, yaparken çok keyif alıyorum.” dedi.
Karakul, filmlerdeki süper kahramanları çok sevdiğini belirtti. Onların özelliklerinin kendisinde de olmasını istiyor.
Karakul, şöyle konuştu: “Thor’u çok seviyorum, her zaman çekicimle dışarı çıkıyorum. Süper kahraman olmak isterdim, özellikle Thor olmak, şimşekleri kontrol etmek isterdim. Filmdeki gibi çekicim olsun isterdim. Filmleri izlerken çok sevmiştim, çekicini ve zırhını özellikle çok beğenmiştim. İnternetten araştırdım ilk başta, sonra şablonlarını çıkartmaya başladım. İnsanlar çok güzel olmuş diyor, nereden aldığımı soruyorlar, bazen bakıp gidiyorlar. Arkadaşlarımın dikkatini çekmesi hoşuma gidiyor. Iron Man’in elini, ark reaktörünü, kaskını istiyorlar genelde. Çekici isteyenler oldu ama kimseye vermedim.”
Burak Deniz'in annesi Gamze Karakul ise oğlunun bu çalışmalara küçük yaşlarda başladığını belirterek, "İlk başta şurup kutularından tren yapardık, pet şişenin kapaklarından teker, pipetlerle bağlantılarını sağlardık. 2010 yılı Türkiye’deki Japon yılıydı; bir alışveriş merkezine gitmiştik, orada origami standını görmüştü, 'Anne bunlar nedir' dedi. Origami olduğunu, kağıtları katlayarak hayvan şekilleri ya da başka türlü şeylerin yapıldığından bahsettim. 'Neden biz de yapmıyoruz, biz de yapalım' dedi. O şekilde origamiye başladık.” diye konuştu.
Origami konusunda kendilerini geliştirmek için kursa da gittiklerini anlatan anne Karakul, “Burak Deniz, 3-4 yıl kadar origami yaptı. Sonrasında origamiden sıkılmış olacak ki, izlediği filmlerdeki karakterlerin kullandığı aksesuarları yapmak istedi. İlk başta kartondan ve evadan aksesuarlar yapmaya başladı. Sonrasında kullandığı malzemelere ek olarak ahşapla da çalıştı. Tahtaları alıyoruz, onların üzerinde kesiyor boyuyor ve bir şeyler yapmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.
İlk başlarda Burak Deniz'i kostümle gezmesinin dışarıda çok hoş karşılanmayabileceği, tepki alabileceği yönünde uyardığını, aksesuarları evde bırakmasını söylediğini dile getiren Karakul, şunları kaydetti: “Oğlum bu konuda çok rahattır, başkalarından ne tepki alacağını çok umursamıyor" Foto Muhabiri: Doğukan Keskinkılıç / AA

PAYLAŞ