Tahir Elçi, öldürülmesinin beşinci yılında anılıyor

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Dört Ayaklı Minare'nin altında yaptığı basın açıklaması sırasında öldürülmesinin beşinci yılında anılıyor. Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin katledilişinin yıl dönümünde baro önünden Dört Ayaklı Minare’ye yürüyüş gerçekleştirdi. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Tahir Elçi’ye, “Demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam hayalin, bizim de hayalimiz” dedi.

'MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Elçi'yi anan avukatlar, yoğun güvenlik önlemleri altında Dört Ayaklı Minare’nin önüne geldi. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın burada açıklama yaptı. Aydın, şunları söyledi:

"Kürt Meselesinin barışçıl çözümü konusunda Tahir Elçi’nin bıraktığının çok gerisindeyiz. Mesele tümüyle güvenlik bürokrasisine terk edilmiş durumda. Çözümsüzlük politikası, can almaya ve can yakmaya devam ediyor.      

İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü ağır bir tehdit altında. Binlerce insan sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından fikirlerini paylaştıkları için soruşturma ve kovuşturma tehdidi altında. Aynı şekilde meslek etiğine uygun bir şekilde görevlerini yapan onlarca gazeteci hapiste.

Hapishaneler; fikirlerinden dolayı tutuklanan siyasetçiler, sivil toplum temsilcileri, gazeteciler için kalıcı bir ikametgaha dönüşmüş durumda.  Her yıl tedavisi yapılmayan onlarca hasta mahpusun cenazeleri çıkıyor cezaevlerinden.

Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik saldırılar ve tacizler daha da aratarak devam ediyor. Avukatlar mesleki faaliyetleri nedeniyle gözaltına alınmakta, tutuklanmakta ve cezalandırılmaktadır. Ama gözün arkada kalmasın Sevgili Başkan, binlerce meslektaşın senin bıraktığın yerden kararlılıkla adalet ve insan hakları mücadelesini sürdürmektedir.  

İşte senden sonra memleketin pürmelali böyle Sevgili Başkan. Demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam hayalin, bizim de hayalimiz. Düşlerinin ve düşlerimizin savunucusu olmaya, bunlar için mücadele etmeye devam edeceğiz."

'DİKKAT ET KENDİNE'

Öte yandan Elçi, mezarı başında da anıldı. Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi'nin de bulunduğu anmada HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar konuşma yaparak "Barış için büyük hayalleri vardı. Çözüm ve barış için her daim uğraştı, bu hayalin peşinden koştu" dedi."Acı bir anı olarak yaşadığım bir olayı anlatayım" diyen Sancar, Elçi'nin katledilmesinden beş gün önce kendisini ziyaret ettiğini belirterek şunları kaydetti:

"Zor, karanlık günlerde tek konumuz vardı; Nasıl bir çıkış bulunabilir? 'Ben ne yapabilirim' diye ayrıca doğrudan soruyordu. Benim için o sohbetler çok değerliydi."

"O günlerde kendisiyle ilgili linçten dolayı tedirgin olduğunu söyledi. Ben de tedirgin oldum. 'Dikkat et kendine' dedik ve ayrıldık beş gün sonra malesef katledildiği haberi geldi."

#TahirElçisiz5Yıl

Diyarbakır Barosu, Elçi'nin öldürülmesinin 5'inci yıl dönümü nedeniyle “#TahirElçisiz5Yıl” etiketiyle Elçi'nin dostları ve hukukçuların hazırladığı video mesajları paylaştı. Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu, “Tahir Elçi hep adalet aradı mağdurlar, mazlumlar için. Şimdi biz Tahir için adalet aramaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Elçi'nin insan hakları mücadelesine büyük katkı verdiğini söyleyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Tahir Elçi bizim için çok büyük bir kayıp. Çünkü insan hakları mücadelesinde ve özellikle de faili devlet ya da kayıplarda, zorla köy boşaltmalarda hep en ön saflarda yer aldı ve bu mücadelenin en kıymetli adımlarını attı” dedi.

“Bütün dünyada faili devlet ölümlerin, kayıpların, köy boşaltmaların suç olarak tanımlanmasını olanaklı kıldı” diyen Fincancı, “Biz onun kaybını derinde hissediyoruz ve onun bıraktığı yerden mücadeleyi sürdürmek için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tahir Elçi'yi sevgi, saygı, minnet ve özlemle andıklarını dile getiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan da şunları söyledi:

“Tahir Elçi'yi anmanın en iyi yolunun, onun yaptığı gibi adalet mücadelesini sonuna kadar sürdürmek, hakikat mücadelesini sürdürmek ve elbette barışı aramak olduğunu vurgulamak istiyorum. Bir insan hakları savunucusu ve bir adalet insanı olarak Kürt halkının sorununun çözülmesi ve elbette Kürtlerin haklarının anayasal statüye kavuşması noktasında verdiği mücadeleyi hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor.”

Tahir Elçi'nin mücadelesini sürdürdüklerini belirten İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Özgürlük mücadelesine, demokrasi mücadelesine, insan hakları mücadelesine adanmış bir ömür. Tarihi ve kültürel varlıkları korumak için, doğa talanına engel olmak için mücadeleyle geçmiş bir ömür. Sandılar ki seni öldürerek bu mücadeleyi bitirecekler. Evet sensiziz, eksiğiz ama inan Tahir başkan mücadeleni sürdürüyoruz” diye konuştu.

BEŞTAŞ: GÖZÜN ARKADA KALMASIN, MÜCADELENİ DEVAM ETTİRİYORUZ

HDP milletvekili Meral Danış Beştaş da Elçi'nin cezasızlık mücadelesine dikkat çekti. Beştaş, “Cezasızlık devam ediyor. Ama gözün arkada kalmasın senin cezasızlığa karşı yürüttüğün mücadeleyi arkadaşların, dostların, bizler devam ettiriyoruz. Senin dediğin gibi inatla, sabırla bu mücadele, bırakılacak bir mücadele değil” dedi.

CHP Grupbaşkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik ile Diyarbakır Barosu'nun eski başkanları Mustafa Özer, Mehmet Emin Aktar, Ahmet Özmen de video mesajlarla Tahir Elçi'yi andılar.

Elçi için sosyal medyada yapılan paylaşımlar şu şekilde:

 

Tükenmez Haber


PAYLAŞ