İşçi Kadın Meclisleri'nden Vestel’i boykot çağrısı

TÜKENMEZ HABER  - Koronavirüs salgınını nedeniyle 7 işçinin yaşamını yitirdiği iddia edilen Vestel’de yeni hak gaspları haberleri gelmeye devam ediyor.

‘VESTEL’DE HAKLARINI ARAYANLAR İŞTEN ATILIYOR’

İşçilerin pandemide çalışma koşullarını anlatan haberlere erişim engeli getirten Vestel yönetimi bir diğer yandan da Kadın Meclisleri’ne destek veren kadın işçileri işten çıkmaya zorladığı iddia edildi.

‘Pandemi koşullarını gündeme getiren üyemiz işten atılmıştır diyen” İşçi Kadın Meclisleri, “İşçi Kadın Meclisleri olarak fabrikada çalışan üyelerimizle irtibat halinde tüm salgın sürecini takip ettik. Önlemsiz süren çalışma koşullarına karşı fabrika önünde eylem yaptık. Vestel yönetimi açıklama yapmak zorunda kaldı, önlemleri arttırdığını açıkladı. Hemen ardından ise konuyu gündeme getiren İşçi Kadın Meclisleri üyesi işçi arkadaşımızı işten attı. Bu süreçte işten atılan üyemiz için mahkemede şahitlik yapan bir diğer üyemiz ise geçtiğimiz günlerde işten atıldı. Vestel'in tutarsızlığı da hakkını arayan işçileri susturma çabası da işte ortada.” açıklaması yaptı.

‘KADIN İŞÇİLER ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEK’

Vestel’i boykot etmeye çağıran İşçi Kadın Meclisleri, açıklamasını şöyle devam etti;

“Vestel yönetimi bunlar yetmez gibi işten attığı üyelerimizi sorguya çekme cesaretini kendinde buluyor. Onlara “İşçi Kadın Meclisleri üyesi misin?” diye soruyor. Buradan yanıtlayalım: Evet, hepimiz üyeyiz. Daha çok kadın, İşçi Kadın Meclisleri'ne katılacak. Hiçbir işçi kadın, asla yalnız yürümeyecek.”

Yedi işçinin koronavirüsten yaşamını yitirdiği iddia edilen Vestel, bir açıklama yaparak yaşamını yitiren iki işçi olduğunu savunmuştu. Vestel’de çalışan işçiler ise, yaşamını yitiren 5 işçinin isimlerini paylaşmıştı.

Vestel ürünlerini ‘boykot’ çağrısı yapan İşçi Kadın Meclis’leri açıklamasını şöyle sonlandırdı;

“Tüm kamuoyunu Vestel ve Zorlu ürünlerini boykot etmeye çağırıyoruz

Vestel yönetimi ve sahibi Zorlu Holding; İstanbul Sözleşmesi tartışmalarında ve 8 Mart’larda kadın istihdamından dem vuruyordu. Anlatılan ve uygulanan arasındaki bu ikiyüzlülüğü herkes görmelidir.

Kadınları hak aradıkları için işten atanlar İstanbul Sözleşmesi’nin tam karşısındadır. Kadınları salgında işten atanlar, kadınların güç kaybetmesine bizzat sebep olanlardır. Kadınların çalışma yaşamından koparanlar, hakkını aradığında bastırmak isteyenler kadınların yanında olamaz.

Biz sahte açıklamaların değil işçinin tarafındayız. İşçi Kadın Meclisleri olarak üyelerimiz hakkını alana kadar Vestel'in yakasındayız.

Atılan işçiler işe geri alınacak.

Vestel gasp ettiği hakları işçilere geri verecek.

İşçiler Covid-19’dan korunacak.

Bu üç hedefe ulaşana kadar tüm kamuoyunu Vestel ve Zorlu ürünlerini boykot etmeye davet ediyoruz.”

‘KADIN MECLİS’LERİYLE OLAN İLİŞKİMİ SORDULAR’

8 YIL Vestel’de çalışmasının ardından ihbar tazminatı almadan işine son verilen Tuğba Esentürk, ‘Kadın Meclisleri’ne destek vermesinin ardından işten çıkarıldığını’ söyledi.

Esentürk, işten çıkarılma sürecini şöyle anlattı;

“2021 yılında çalışmaya başladığım Vestel’den 2020’nin Şubat ayında ayrılmak istedim. Kararımın ardından insan kaynaklarına yönlendirildim. Dilekçeyle durumumu belirttim ancak dönüş yapılmadı. Bu süreçte aynı yerde çalıştığım Kadın Meclis’lerinden tanıdığın Yeliz Kurt haksız sebeplerle işte atıldı. Haklı olduğunu düşünerek yanında olmak istedim. Bunun ardından işyerinde insan kaynakları beni çağırdı ve ‘Yeliz’le olan samimiyetime ve Kadın Meclis’lerine’ ilişkin sorular yöneltti.  Yeliz Kurt’a yapmış olduğum şahitlik haberinin fabrikaya ulaşmasının ardından beni yeniden insan kaynaklarına çağırdılar. 9 ay önce yapmış olduğum çıkış talebini dile getirdiler. Ben de ‘bu dilekçenin 9 ay önce yazıldığını ve hiçbir şey yapılmadığını, bu yüzden geçerliliğinin kalmadığını’ söyledim. Bunun ardından fabrikanın ‘beni İzmir Gaziemir’e göndermek istediğim fakat benim kabul etmedim bir dilekçeyi imzalatmak’ istediler. Ardından işten çıkarıldım, fakat ihbar hakkımı vermediler. Bunun ardından uzlaşmaya gitsek de uzlaşamadık. Ben de yoluma dava ile devam etmeye karar verdim. İşçi kadın meclisleri olarak benim gibi işçilere destek olmaya devam edeceğiz”

 


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR