'Küçük bir grup hastalığı ilkine göre daha ağır geçiriyor'

AA

Teknik direktör Yılmaz Vural, haziran ayında Covid-19'u atlatmıştı. Fakat Vural yeniden Covid-19'a yakalandı ve yoğun bakıma alındı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, küçük bir grubun hastalığı ilkine göre daha ağır geçirdiğini söyledi. Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Bireyler arasında bağışıklık sistemi yanıtı da farklılık gösterebiliyor" ifadelerini kullandı.

'VİRÜSÜN MUTASYONA UĞRAMA İHTİMALİ VAR'

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'e konuşan, Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz şunları söyledi: 

“COVID-19’u geçirmiş ve iyileşmiş bir kişinin bir süre sonra virüsle yeniden karşılaşmasıyla enfekte olması reenfeksiyon olarak tanımlanıyor. Benzer virüslerden edindiğimiz deneyim böyle bir yeniden bulaşma hadisesinin mümkün olabileceği yönünde. Bununla birlikte bu durum oldukça nadir. Hastalığı geçirmiş bireyler de mutlaka uygun maske kullanımına, kalabalıklardan kaçınmaya, kalabalık ve kötü havalandırılmış kapalı ortamlarda uzun süre bulunmamaya, en az 2 metrelik fiziki mesafeyi korumaya ve sıkı el hijyenine devam etmeli. Çünkü virüsün mutasyona uğrama ihtimali var. Ayrıca bireyler arasında bağışıklık sistemi yanıtı da farklılık gösterebiliyor."

'ANTİKOR, KİMİ NE KADAR KORUYACAK TAM BİLGİMİZ YOK'

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da  “Henüz dünyada böyle bir istatistik yok. Hastalığı geçiren herkeste koruyucu cevap yani antikor oluşmuyor. Antikor, kimi ne kadar koruyacak tam bilgimiz yok. Ancak gözlemlerimize göre ikinci kez geçiren küçük bir grup hastalığı birinciden daha ağır geçiriyor” dedi.


PAYLAŞ