TTB'den, koronavirüsün kapalı ortamda nasıl yayıldığını gösteren video

Türk Tabipleri Birliği, paylaştığı video ile koronavirüsün kapalı ortamlarda nasıl yayıldığını ve riski azaltmak için neler yapılması gerektiğini aktardı.

İspanyol El País gazetesinin "Oda, bar ve sınıf: Koronavirüs havaya nasıl yayılır" başlıklı makalesi kaynak alınarak hazırlanan videoda, bir odada etkileşim halinde olan 1'i Kovid-19 pozitif 6 kişi üzerinden, önlemlerin ne kadar etkili olduğu aktarılıyor.

Bulaşın yüzde 31'lik oranla aile ve arkadaşlar arasındaki toplanmalardan kaynaklandığı bilgisi verilen videoda, koruyu ekipman olmadan geçirilen 4 saat sonunda, fiziksel mesafe kuralı uygulansa da diğer 5 kişinin enfekte olacağı belirtiliyor.

Herkesin maske kullanması durumda ise enfekte olan kişi sayısı 4'e (Hasta 0 ile birlikte 5) düşüyor. Videoda "Temaslı ortamdaki süre uzarsa sadece maske kullanımı enfekte olmayı önleyemez" uyarısı yapılıyor.

Havalandırma olması, herkesin maske kullanması ve geçirilen sürenin 2 saate düşmesi durumunda ise enfekte olma riski 1 kişinin altına düşüyor.


PAYLAŞ